Rusya Ulusal Savunma Kontrol Merkezi, ABD’ye ait iki B-52H bombardıman uçağına Baltık Denizi’nde Rus Su-35 jetleriyle önleme yaptığını açıkladı.

Rusya Ulusal Savunma Kontrol Merkezi, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’ne ait iki B-52H bombardıman uçağı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Rusya Ulusal Savunma Kontrol Merkezi’nden yapılan açıklamada, 20 Mart tarihinde Batı Askeri Bölgesi’ne ait radarların Baltık Denizi üzerinde Rusya sınırlarına doğru uçan hava hedeflerini tespit ettiğini ifade ederken, hedeflerin de ABD Hava Kuvvetleri’ne ait de iki adet B-52H stratejik bombardıman uçağı olarak belirlendiği aktarıldı.

4A, 4B, 4C’lilere son fırsat! Başvuran maaşa ek 8.000 TL alacak 4A, 4B, 4C’lilere son fırsat! Başvuran maaşa ek 8.000 TL alacak

“Yabancı uçaklar uzaklaştıktan sonra Rus savaş uçağı üsse geri döndü”

Bununla beraber, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B-52H bombardıman uçaklarının yaşattığı sınır ihlalini önlemek amacıyla Su-35 savaş uçaklarının havalandırıldığı belirtildi ve “Yabancı uçakların uzaklaştıktan sonra Rus savaş uçağı üsse geri döndü” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Su-35’in tamamen uluslararası kurallara uygun şekilde uçuş gerçekleştirdiği ve ülke sınırının ihlaline de izin verilmediği de belirtildi.