Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu'ndan Demirtaş yorumu: AİHM'in kararına uyalım!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 15'e karşı 2 oyla HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demitaş'ın salıverilmesi gerektiği kararını vermişti. Öte yandan Türkiye'nin Demirtaş'a ödemesi gereken tazminat tutarının da 60 bin 400 euro olması kararlaştırılmı

Gündem 24.12.2020 - 13:08 04.05.2021 - 04:23 İlan35
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 15'e karşı 2 oyla HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demitaş'ın salıverilmesi gerektiği kararını vermişti. Öte yandan Türkiye'nin Demirtaş'a ödemesi gereken tazminat tutarının da 60 bin 400 euro olması kararlaştırılmıştı. Kararın yankıları sürerken Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'ndan da bir açıklama geldi.

"AB'ye girmek istiyorsak, kurumlarını da dinlemeliyiz"


Avrupa Birliği'ne girmek isteyen Türkiye'nin hukuki normlara uyması gerektiğini kaydeden Mollaoğlu, alınacak tavrın da buna göre belirlenmesi gerektiğinden bahsetti. AB'nin kurumlarının verdiği kararlara saygı göstermek gerektiğini aktaran Karamollaoğlu, Demirtaş'ın salıverilmesiyle ilgili karar uymaları gerektiğini kaydetti. Bir suçlunun ceza görecekse bunun somut delillere dayanılarak yapılmasının doğru olacağını kaydeden Saadet Partisi lideri, suçun ispatının gerektiğini sözlerine ekledi.


"Sadece şüphe üzerine insanlar mahkum edilemez"


Karamollaoğlu, somut delil olmadan sadece şüphe ve bazı söylemler üzerinden kişinin hürriyetinden mahkum edilemeyeceğini kaydetti. Bu şekilde alınacak hukuki kararların, uluslararası kamuoyu gözünde Türkiye'nin itibarını zedeleyeceğini bildiren Karamollaoğlu, bu nedenle endişelendiklerini söyledi. PKK'nın bir terör örgütü olduğunun kabul edilmesi gerektiğini aktaran Saadet Partisi lideri, beyni yıkanmış ve hataya düşmüş insanlara el uzatılması gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Soylu'dan Demirtaş açıklaması


AİHM'in Demirtaş kararıyla ilgili dün açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa'nın kendi adamını korumak istediğini kaydetmişti. Erdoğan, bu kararın Türkiye için bağlayıcı olmadığını kaydetmişti. Bugün konuya ilişkin değerlendirme yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Demirtaş'ın bir terörist olduğunu yinelemişti. İtalya'da da belediyelere kayyum atandığını hatırlatan Soylu, Avrupa'nın uyguladığı çifte standarda işaret etmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@