CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SADAT hamlesinin şekli ve zamanlaması dikkat çekmişti..

Usta gazetecilerden Barış Terkoğlu olayın perde arkasını, "Seçime doğru, suikast-provokasyon-terör duyumu alan Kılıçdaroğlu, SADAT hamlesiyle, iktidara bir mesaj verdi" dediği yazısında açıkladı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’nin kurucusu olduğu, suikast ve gayri nizami harp eğitimi veren ve gayesinin bir islam devleti çevresinde bir birlik kurmak oladuğu bilinen SADAT, geçtiğimiz hafta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ani baskını ile tekrar hatırlanmıştı.

Ziraat Bankası bankamatik kartı kullanan vatandaşlara 14000 TL ödeme yapacağını resmi olarak açıkladı Ziraat Bankası bankamatik kartı kullanan vatandaşlara 14000 TL ödeme yapacağını resmi olarak açıkladı

AKP iktidarında askeri okullardaki mülakatları yapan kuruluş olarak da bir skandala imza atan ve FETÖ ile yakınlığı ile de bilinen Adnan Tanrıverdi'nin "15 Temmuz sonrası Türk Silahlı Kuvvetlerini istediğimiz noktaya getirdik" benzeri açıklamaları ile hatırlanan SADAT'ın, ekonomik çöküş sebebi ile gündemden düştüğü zamanlarda neyin hazırlığında olduğu merak konusu olmuşken Barış Terkoğlu'nun yazısı ile korku uyandırdı.

sezai kara on Twitter: "Ne kadar demokratça vicdanlıca bir duruş bravo @MehmetAliDim abi... Kurguyla köprüye götürülen genç Harbiyelilerin başını kesen lanet işid/ sadat militanlarının kahraman sayılmasını alkışlıyorsunuz.. yeter ki size dokunmasın ...

Video ifşaları ile son zamanda Türkiye tarihine imza atan AKP'nin bir dönem gözdesi ve yeraltı dünyası isimlerinden Sedat Peker'in de dikkat çektiği ve uyardığı SADAT ve eylemleri ile ilgili olarak, gazeteci Barış Terkoğlu, bugünkü köşe yazısında merak edilen konuyu aktardı.

SADAT'ın "eğitim" adı altında yaptığı faaliyetleri masaya yatıran Terkoğlu, SADAT'ta eğitim alanların kurumun kendi açıklamasına göre “Başta psikolojik harp ve harekât olmak üzere, sabotaj, baskın, pusu, tahrip, suikast, kurtarma ve kaçırma, tedhiş" özellikleri kazandığını belirtirken "Bu eğitimleri kimler aldı? Alanlar şimdi nerede? Bu soruların yanıtını bilmiyoruz. Yurtdışında bu eğitimi SADAT’tan alıp, daha sonra Türkiye’de vatandaşlık-sığınmacılık statüsü alanlar oldu mu" diye sordu.

Terkoğlu "Kolaylıkla yapılan casusluk suçlamasındaki kriterlerin bu meseleye uygulanması da tartışılabilir. Zira ilanlarda görüldüğü gibi, eski TSK personeli, TSK’de öğrendikleri özel savaş ve silah bilgilerini, teknik ve taktik birikimi, yabancı güçlere öğretiyor" diyerek SADAT'ın eski asker ilan ve alımlarına da dikkat çekerek tehlikenin boyutunu açıklıyor.

Peker'in uyarılarını doğrular nitelikte "Bir detay daha fark ettim. SADAT, kazandırdığı becerilerden, 'sokak hareketleri türü eylemlerde ve gizli etkinliklerden oluşan harekât teknikleri'ni çıkarmıştı. Neden acaba?" derken de beklenilen sokak çatışmalarını hatırlatıyor.

Terkoğlu'nun yazısı şöyle devam ediyor:

Suriye Haberleri | Onedio - Sosyal İçerik Platformu

"SADAT bir günde doğmadı. Kumpas davalarıyla eşzamanlı büyüdü. Adnan Tanrıverdi’nin anlattığına göre, kumpas davalarının propagandasını yapan ASDER de şeriat anayasasıyla gündeme gelen ASSAM da SADAT’ın öncülüydü. Bunun ötesinde 28 Şubat davasının hazırlayıcısı onlardı. Davadaki 387 asker müştekiden 128’i, ASDER’in hazırladığı basmakalıp dilekçeleri verdi. Siviller arasında da sekiz kişi SADAT danışmanıydı."

"Öte yandan davaya sokuşturulan ve sahteliği kanıtlanan dijital deliller içinde bir tanesi ayrıca dikkat çekti. Zira bu belgeyi hazırlayanlar terör yerine tedhiş kelimesini kullanmıştı. Sanık askerler bunun sahteliğin kanıtı olduğunu söylediler. Zira 28 Şubat olduğunda TSK çoktan “terör” tanımına geçmişti. Yani kumpasçılar, SADAT’çılarla aynı dili konuşuyordu. TSK’de, Atatürkçüleri tasfiye eden kumpasları destekleyen SADAT’ın öncülü ASDER. Şeriat anayasası yazan SADAT’ın ağabeyi ASSAM.

TSK’ye personel seçen mülakatlara giren, TSK’den ayrılan genç personeli bünyesine alıp gayri nizami harp eğitimi verdiren SADAT. Suikast, sabotaj, tedhiş-terör kabiliyeti kazandıran kurslar... Öyle anlaşılıyor ki seçime doğru, suikast-provokasyon-terör duyumu alan Kılıçdaroğlu, SADAT hamlesiyle, iktidara bir mesaj verdi. Testi kırılmadan “Aklınıza bile getirmeyin” dedi. Geçmişten öğrenen insan, geleceğe de yön verir. Yeter ki izleyici olmak yerine müdahaleyi seçsin."

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener daha 2018'de KHK ile 'darbe girişimi ve sonrasındaki terör olaylarına müdahale eden sivillere yargı dokunulmazlığı verilmesi' tartışması devam ederken Tokat ve Konya'da silahlı eğitim kampları olduğu iddiasını gündeme getirmiş ve "Örneğin Tokat ve Konya'da silahlı eğitim kampları bulunduğunu duyuyoruz, bu iddialar söyleniyor. Araştırılırsın ve bize bilgi verilsin. Bunların seçim döneminde rol alacakları, istenmeyen bir sonuç çıkması halinde karışıklık yaratacakları yolunda yoğun söylentiler var. Bunlardan birisi de Sadat diye bir yapı. İnanın Sadat da diğer yapılar da benim için toz zerresidir. Bu malum yapılar insanları çatışmaların içerisine sürükleyecekler. Şimdiden uyarıyorum ve önlem alınmasını istiyorum" demişti.