Türkiye'de gelinen son nokta Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısından faiz indirimi kararının çıkması oldu.

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), faizi son 7 aydır sabit tutarken kurul, politika faizini 100 baz puan indirimle yüzde 13 seviyesine çekti.

Şahap Kavcıoğlu, Taha Çakmak, Mustafa Duman, Elif Haykır Hobikoğlu, Emrah Şener, Yusuf Tuna kararıyla faiz seviyesi açıklarken dolar/TL ise ilk saniyelerde 18 seviyesini aştı.

Banka, geçen yıl eylül-aralık döneminde Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla faizi yüzde 19'dan yüzde 14'e düşürmüş, bu kararların etkisiyle dolar kuru 8,30'dan 18 seviyelerine, resmi tüketici enflasyonu yüzde 19'dan yüzde 80'e fırlamıştı ki, bu karar sadece Türkiye'de değil tüm dünyada şaşkınlık yaratmıştı.

"Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır." denilen karar sonrası ise dolar da patladı.

Merkez Bankası faiz kararı açıklandı mı? 2022 Ağustos ayı Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? 18 Ağustos 2022 Perşembe - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından güne 17.94 TL seviyelerinden başlayan doların saat 14:06 itibarıyla %0,89 artışla 18,10 liradan işlem görmeye başlamasının ardından uzmanlardan "dikkatli olun" çağrısı ve "tabuta son çivi çakıldı" yorumları geldi.

Son olarak ise Vakıf Bank işlemleri durdurma kararı aldı.

Merkez Bankası'nın faiz indirme kararı borsada düşüşler yaşanmasına sebep olurken Vakıfbank ise konuya hisse senedi işlemlerini durdurarak reaksiyon gösterdi.

Dünya'daki En Tehlikeli Yollar Açıklandı Bayburt İle Dalga Geçenler Şoku Yaşadı! Bu Yollar Gerçek! Dünya'daki En Tehlikeli Yollar Açıklandı Bayburt İle Dalga Geçenler Şoku Yaşadı! Bu Yollar Gerçek!

Yönetim şeklinde Şeriat yazan Suudi Arabistan'ın bile faiz artırdığı bir Dünya'da Türkiye Merkez Bankası'nın faiz indirmesi ise bu defa sosyal medyada daha sert yorumlar ile karşılandı.

Sadece uzmanların değil artık sade vatandaş bile olacakları "Ekmeğin tanesinin 10 TL olacağı günlere hazır olun. Şunu da söyliyeyim , olan sokaktaki caddedeki , okuldaki halka oluyo. Yoksa yukardakilerin umrunda değil" ve "Bankalar %13 le MB den para satın alıp, alt limt %10 [email protected] iteleyecekler. Bizde kur etkisini raflarda, yakıt deposunda, pazarda, kasapta her yerde iliğimize kemiğimize kadar göreceğiz." şeklinde ekonomik analizler ile yorumlarken, son yıllarda yaşanılan ekonomik yıkımda Türk halkının ekonomiye olan ilgisinin de bilgisinin de ne kadat arttığı ayrıca dikkat çekti.