SGK duyurdu. Erken emeklilik bekleyenler dilekçe vermeye başladı. Dilekçeyle emeklilik işlemlerini tamamlayanlar 4500 TL emekli maaşı alacak!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) son dakika duyurusu olarak paylaştı! Erken emeklilik bekleyenler için 2022 yılı içerisinde müjdeli haber geldi. Bilindiği gibi ülkemizde yüz binlerce kişi çalışma hayatlarına başladıktan sonra mevzuat düzenlemesi nedeniyle emeklilikte yaş şartına takılmış durumda. Hizmet yılı ve prim ödeme gün sayısı şartlarını tamamlamalarına karşın yaş şartını doldurmayı bekleyenlere müjdeli haber geldi! SGK'dan beklenen müjde ile bugün dilekçe vererek siz de 4.500 TL emekli maaşı alabilirsiniz! SGK, binlerce vatandaşı ilgilendiren duyuruyla pek çok kişiye artık beklemelerine gerek kalmaksızın erken emeklilik imkanı tanıdı. SGK erken emeklilik müjdesinden yararlanabilmek için sigorta başlangıcının 1999 ve öncesinde olması gerekiyor. 1999 ve öncesinde SGK girişi bulunanlar bu imkandan faydalanarak bugün itibariyle emekli olabilecekler. Peki şartlar neler? Kimler erken emeklilik imkanından faydalanabilir? Dilekçe vererek 4.500 TL maaşla bugün emekli olabilirsiniz! Detayları haberimizin devamında sizler için hazırladık...

SGK'dan 1999 ve Öncesine Erken Emeklilik İmkanı

sgk-18

Bilindiği üzere SGK emeklilik şartları mevzuatta, SGK girişine göre belirlenmektedir. SGK girişlerine göre çalışanlar farklı emeklilik şartlarına tâbi olmaktadırlar. Bu çerçevede çalışanın işe ilk başladığı ve SGK kaydının yapıldığı tarih emekli olacağı tarihin belirlenmesinde önem taşımaktadır. SGK'dan yapılan son müjde gibi duyuruda 1999 yılı ve öncesinde SGK girişi bulunan çalışanlar için erken emeklilik imkanı tanındı! Ayrıca 1999 yılı ve öncesinde sigorta girişi bulunanlar, 2000 yılı ve sonrasında giriş yapan diğer çalışanlardan daha yüksek tutarda emekli aylığı almaya hak kazanacaklar. 

SGK, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi bulunan vatandaşlara 15 hizmet yılı ve 3600 prim ödeme gün sayısını doldurdukları tarihte emeklilik imkanı veriyor. Böylece 2000 yılından sonra sigorta girişi yapılan bir çalışanın emekliliği için aranan yaş şartı bu kişiler için aranmıyor ve erken emeklilik mümkün hale getiriliyor. Diğer taraftan yukarıda da belirtildiği üzere 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi bulunan çalışanlar emekli olduklarında 2000 yılından sonra sigorta girişi bulunan bir çalışanın emekli olduğunda alacağı maaştan daha yüksek maaş alıyorlar. İntibak düzenlemesi nedeniyle emekli aylıklarındaki fark da 1999 ve öncesinde sigorta girişi bulunan çalışanlar lehine gözüküyor.

Gözden kaçırmayın

Ve Atatürk Havalimanı Talanı İçin Karar Verildi! Yarına Eylem Çağrısını Bizzat Canan Kaftancıoğlu Yaptı! Ve Atatürk Havalimanı Talanı İçin Karar Verildi! Yarına Eylem Çağrısını Bizzat Canan Kaftancıoğlu Yaptı!

SGK Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

emekliye-3000-tl-ikramiye-mujdesi-tum-emekliler-ile-beraber-dul-ve-yetim-ayligi-alanlar-da-fayda-4

1999 yılı ve öncesinde sigorta başlangıcı bulunan vatandaşların erken emeklilik fırsatından yararlanabilmek için bir takım şartları taşımaları gerekiyor. İlk şart 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalılık statüsünün bulunması yani sigorta kaydının bulunmasıdır. Ayrıca 15 yıl fiilen çalışmış olma ve 3600 prim gününü doldurma şartları  da aranıyor. Tüm bu şartları taşıyan sigortalılar, SGK'ya hemen bir dilekçe ile başvuru yaparak anında emekli olabiliyor.