Sosyal medyada yayılan tarihi Kaşıkçı Elması'nın çalındığı iddialarıyla ilgili sonunda Milli Saraylar'dan açıklama geldi ama sonrası...

Tarihi elmasların en büyüğü ve en meşhuru olan 86 karatlık Kaşıkçı Elması'nın Topkapı Sarayı'ndan çalındığı uzun zamandır ileri sürülüyordu.

Bugün ise önce ünlü isim Ayşe Aydoğdu'nun son zamanlarda çalınan tarihi eserleri liste halinde yayınlaması ile dikkat çekmesi ve sonrasında ise Zafer Partili Ümit Özdağ'ın "Amerikan ordusunun işgal ettiği Bağdat’ta gerçekleşen tarih soykırımı benzeri bir tarih soykırımı Türkiye’de" yorumu ile Kaşıkçı Elması tekrar hatırlandı.

Sosyal medya söz konusu iddia ile ilgili binlerce tweet atılınca Milli Saraylar'dan diğer eserlerle ilgili değil ama Kaşıkçı Elması ile ilgili açıklama geldi.

Elmasın nerede olduğunu soran binlerce paylaşım ile Kaşıkçı Elması kısa sürede TT listesinin zirvesine yerleşirken, başka müzelerdeki çeşitli eserlerin de kayıp olduğu iddiası hatırlatıldı.

Tartışmalar sürerken Milli Saraylar'dan "Tarihî elmasların en büyüğü ve en meşhuru olarak gösterilen Kaşıkçı Elması, 2,5 yıldır Topkapı Sarayı’nda silah koleksiyonunun yer aldığı Dış Hazine Bölümü’nde sergilenmektedir" denilen bir açıklama geldi.

Açıklama "Kaşıkçı Elması’nın kaybolduğu veya değiştirildiği ile ilgili gerçek dışı iddialar, Türkiye turizminin canlanmaya başladığı şu günlere hareketliliği baltalamaya yönelik maksatlı ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik girişimlerdir. Başkanlığımızın her türlü iletişim ve bilgi sunma kanalları kamuoyuna açıktır. Gerek basında gerekse sosyal mecralarda yer alan mesnetsiz ve gerçek dışı iddialarla ilgili hukuki yollara başvurulacaktır." şeklinde sürdürüldü.

Bu açıklamanın nedeni ise daha öncede dillendirilen "Kaşıkçı Elması değiştirildi" iddialarıydı ancak bugün yine sosyal medyada "Kaşıkçı elması yurt dışından getirilen bağımsız eksperler tarafından kontrol edilsin! Kasada duran gerçek mi yoksa imitasyon mu bilelim" yorumları yapıldı ve bu açıklamanın ardından işlem yapılır korkusu ile silindi.

Bu arada Milli Saraylar İdaresi Başkanı Yasin Yıldız aynı zamanda AKP Genel Başkanı Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın da arkadaşı olarak tanınıyor ve bu haberler sonrası da bu bağlantı akıllara geldi.

Kaşıkçı Elması ile birlikte hatırlatılan ancak açıklama yapılmayan diğer kayıplar ise şöyleydi;

- Dolmabahçe Sarayı'nda 92 kg altın vazolar kayıp

- Zeugma müzesinde 9 milyon $ değerindeki 10 eser kayıp

- MSÜ Müzesi’nde 404 eser kayıp

- Resim ve Heykel Müzesi'nde 250 milyon $ değerinde 302 tablo kayıp

Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini Düşürdü! TOKİ Alamayan Üzülmesin Hemen Başvursun Yapı Kredi Konut Kredisi Faizlerini Düşürdü! TOKİ Alamayan Üzülmesin Hemen Başvursun

- Batman Müzesi'nde 20 altın sikke kayıp

KAŞIKÇI ELMASI'NIN ÖNEMİ VE HİKAYESİ

Dünyanın sayılı mücevherleri arasında gösterilen "Kaşıkçı Elması"nın, birçok elmas uzmanı tarafından 19. yüzyıl başında kaybolan tarihi "Pigot Elması" olabileceği söyleniyor ancak bu elmasın 1680'lerin başında Saray Hazinesi'ne satın alma yoluyla girdiği belirtiliyor.

Kaşıkçı Elması'nın bulunuş öyküsünü şöyle anlatılıyor:

"Eğrikapı semtindeki çöplükte yuvarlak bir taş bulunmuş ve yaymacı üç kaşığa değişerek hırdavat arasına bırakmıştı. Sonra gösterdiği kuyumculardan birisi bu taşı 10 akçeye satın almış ve kendi meslektaşlarından birisine göstermişti. Taşın elmas olduğu anlaşılınca o da hisse talep etmiş, bu yüzden aralarında münakaşa çıkmış, sonunda olay kuyumcubaşıya aksetmişti. O da her iki kuyumcuya birer kese akçe verip taşı ellerinden almıştı. Daha sonra Vezir-i Azam Mustafa Paşa Hazretleri bu taştan haberdar olmuş ve kuyumcubaşıdan almaya karar vermişti ancak vaziyet padişaha aksetmiş, o da bu taşın Saray'a gönderilmesini emretmişti. Hasılı, taş meydana çıkarılıp, işlettirilince 84 karat büyüklüğünde eşsiz bir elmas olduğu anlaşıldı ve padişah tarafından zaptedildi. Bu vesileyle kuyumcubaşıya kapıcıbaşılık ve birkaç kese akçe ihsan edilmiştir."