Son Dakika vatandaşlara kötü haber. Enerji Piyasası düzenleme kurumu EPDK tarafından alınan karara göre ulusal tarife sistemine geçiliyor. İş yeri ve Sanayi de elektriğe yüzde 86 zam gelirken haneye gelecek zamlar vatandaşları şimdiden korkutuyor.

Son Dakika Elektriğe zam geliyor. EPDK, tarafından alınan karara göre, 80 bin TL ve üzeri elektrik faturası ödeyen mesken hariç tüm abone grupları ulusal tarife sisteminden çıkartılıyor.

1 Temmuz itibariyle geçerli!

Elektrik fiyatları 1 Temmuz itibariyle yüzde 86 zamlanıyor. EPDK aldığı son karara göre, mesken grubu hariç yıllık 1 milyon kvs elektrik tüküetimi yapanlar yani 80 bin TL ve üzerinde elektrik faturası gelenler elektrik tarifesiyle değil, elektrik spot piyasa fiyatlarıyla belirlenecek. İlk aşamada 1 Temmuz itibariyle geçerli olacak bu tarifenin açıklaması Elektrikte iş yeri ve sanayi de yüzde 86 zam geldiği yönünde.

1,89 TL'den 3,5 TL'ye çıkıyor!

Ziraat Bankası bankamatik kartı kullanan vatandaşlara 14000 TL ödeme yapacağını resmi olarak açıkladı Ziraat Bankası bankamatik kartı kullanan vatandaşlara 14000 TL ödeme yapacağını resmi olarak açıkladı

1 Temmuz itibariyle aylık 80 bin TL üzerinde elektrik faturası ödeyen tüketiciler, spot piyasa fiyatları ve Yenilebilir Enerji Kaynakları Destekleme mekanizması YEKDEM için ödenen tutar üzerine yüzde 9,38 katsayı eklenerek oluşturulacak. Spot piyasa değeri Haziran ayında 3 TL olacak elektrik, Temmuz ayında 3,5 TL olacak. 

Yeni gelen zamlarla sanayide elektrik yüzde 71,

Ticarethanelerde ise yüzde 86 zamlanacak.

Fiyatlar anlık olarak zamlanıyor!

Temmuz ayından itibaren 80 bin TL üzeri elektrik faturası ödeyenler koşullar ve küresel enerji fiyatları göz önüne alınarak elektrik fiyatlarına her ay zam gelecek. 

Sanayi elektriği böylelikle 1 yılda, bugün itibariyle 3 katı zamlanmıştı, gelen bu zamla birlikte temmuz ayında elektrik 6 katı pahalı olacak.

Haneye evlere zam var mı?

Haneye ve ev elektriğine şu an için zam yok, ancak PTT fiyatlarına göre her ay zammın değişmesi dolaylı yoldan herkesi etkileyecek.