Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin 1 milyon Suriyeli sığınmacıyı Suriye sınırındaki "güvenli bölgelere" geri gönderme projesini kabul etmeyeceklerini bildirmiş ve bu açıklama ise Türkiye'de gündem olmuştu.

Euronews haberine göre Suriye Dışişleri Bakanlığı, Suriye devlet haber ajansı SANA'ya cuma günü yaptığı açıklamada, "Suriye Arap Cumhuriyeti hükümeti, bu tür oyunları kesinlikle reddediyor." ifadelerini kullanarak diğer ülkelere Türkiye'yi finanse etmeme çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının "Suriye'ye ve Suriye halkı ile topraklarının bütünlüğüne karşı saldırgan oyununu" açığa çıkardığını söyleyen Suriye Dışişleri Bakanlığı, "Asıl amaç sömürgecilik. Güvenli bölge dedikleri aslında etnik temizlik." dedi.

11 Milyon Üzerindeki Emeklinin Beklediği Bayram Nakit Kampanyası Başladı! 11 Milyon Üzerindeki Emeklinin Beklediği Bayram Nakit Kampanyası Başladı!

Suriye Suriyelilerin gönderilmesini istemiyor

Erdoğan, son olarak değiştirdiği kararında mayıs ayı başlarında "Ülkemizde misafir ettiğimiz 1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni bir projenin hazırlıkları içindeyiz." demişti.

Erdoğan, Suriye'deki güvenli bölgelere konut, okul, hastane ve ekonomik altyapı kurularak 1 milyon Suriyeli sığınmacının bu bölgelere dönüşünün sağlanacağını anlatmıştı ancak bu hamle Suriye tarafından sömürgecilik planı olarak değerlendirildi.

Türkiye'deki mülteciler geri gelmesin - Zirvede Haber

Türkiye'de artık ciddi boyutlara ulaşan sığınmacı konusu siyasetin de gündeminde yer alırken ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde sığınmacıları iki yıl içinde gönderecekleri sözünü veriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, son açıklamasında Suriyelilerin arzu etmeleri halinde vatanlarına dönebileceklerini ancak onları zorla göndermeyeceklerini söyledi.

Erdoğan'ın planına Esad vetosu - Güncel - ODATV