Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle Neredeyse 2 yıldan bu yana vatandaşlar Hac ibadetini yerine getiremiyor ordu.com Suudi Arabistan 2022 yılı için yeni bir karar aldı. Yapılan açıklamada bu yıl hac ibadeti için Ülke içinden ve dışından toplamda 1 milyon ziyaretçi kabul edileceği duyuruldu. Peki, Türkiye'ye Hac izni çıkacak mı?

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak 2022 yılında covid-19 sağlık önlemleri kapsamında gerçekleşecek Hacı mevsimine ilişkin kontenjan ve Kural bilgilerini duyurdu. Neredeyse 2 yıldan bu yana Hac ibadetini yerine getiremeyen Müslümanlar bu yıl da bekleyecek gibi görünüyor. Çünkü Suudi Arabistan, hem çok sayıda Müslümanın Hac ibadetini Eda etmesini hem de salgına karşı sağlık koşullarına uyulmasını önemsediğini işaret ederek 2022 Hac mevsiminde kabul edilecek ziyaretçi sayısının ülke içi ve dışından toplam 1 milyon olduğunu bildirdi.

Her ülkenin payına düşen sayı kabul edilecek

Yapılan yazılı açıklamanın devamında ise ziyaretçilerin her ülkenin payına düşen sayıya göre belirleneceği ifade edilirken Bu yıl kutsal topraklara hac için kabul edilecek ziyaretçilerin 65 yaş altı olacağı ve bunun yanında covid-19 açısının temel dozlarını yaptırmış olmaları şartı aranacak bildirildi. Ayrıca Suudi Arabistan Hac için seyahat eden her yolcunun Son 72 saat içinde negatif PCR testi sonucunu ibraz etmesini de isteyecek. Ayrıca açıklamanın devamında Hacı adaylarının kutsal topraklardaki ziyaretleri sırasında covid-19 sağlığını ile ilgili tedbirlere uymaları da istendi.

suudi-arabistan-bu-yil-1-milyon-haci-kabul-edecek-turkiyeye-hac-izni-cikacak-mi-2

Gözden kaçırmayın

Rasim Ozan Kütahyalı'dan Rezil Açıklama! Hayırdır? Neler Oluyor? Ne Duydu? Bildiği Ne Var? Rasim Ozan Kütahyalı'dan Rezil Açıklama! Hayırdır? Neler Oluyor? Ne Duydu? Bildiği Ne Var?

2022 Türkiye'ye Hac ve Umre izne çıkacak mı?

Suudi Arabistan tarafından Türkiye riskli ülkeler arasında kabul ediliyor. Hacı adayları ise 2022 yılında Türkiye'den Suudi Arabistan'a kafile gidip gitmeyeceğini merak ediyor. Diyanet İşleri başkanı Ali erbaş bu konuda yaptığı açıklamada iletişim halinde olduklarını henüz kesin bir sonuç çıkmadığını söylemişti. Organizasyonu yapan acenteler ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhtemel Suudi Arabistan ziyareti sonrasında hac ve umrenin gündeme alınabileceğini söylüyor.