AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ve başta Avrupa Birliği olmak üzere kamudan aldığı yüklü hibeler ile anılan TÜGVA hakkında ortaya çıkan belgeelr ve iddialar ağızları açık bıraktı.

İstanbul merkezli gençlik ve öğrenci vakfı olan ve kamu kaynakları ile desteklenen Türkiye Gençlik Vakfı yani kısa adıyla TÜGVA ve çalışanları hakkında, ünlü gazeteci Metin Cihan tarafından paylaşılan belgeler ve iddialar sosyal medyada yankılandı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın vakfın yüksek istişare kurulunda yer alması ve Erdoğan ailesinin ile birlikte son dönem en gözde "gençlik birliklerinden" olup, Türkiye Cumhuriyeti devletinin de kaynaklarının aktarılması ile dikkat çeken TÜGVA'da bugğne kadar bilinen ve dikkat çekenler şunlardı;

TÜGVA Yöneticisi Fatih Yüksel: TÜGVA'ya operasyon İslam'a operasyondur

Vakfın, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda dinî programlar düzenlemesi. İzmir Atatürk Lisesinin vakfa tahsis edilmesi, İzmit'te TÜGVA'ya yüksek bedelli bir yerin sadece 120 liraya kiralanması, İstanbul Büyükada'da AK Parti döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Büyükada İskelesi'nin yüksek bedelli olmasına rağmen 10 yıllık kontratla 2.000 TL'ye kiralaması, başta Avrupa Birliği Hibeleri başta olmak üzere belediyeler ve bakanlıktan aldığı fahiş rakamlı hibeler, 45 çocuğa tecavüz ile hatırlanan Ensar Vakfı ile olan yakın ilişkiler...

TÜGVA hakkında daha önce de gazeteci ve akademisyen Metin Cihan kendisine ulaşan, elektronik posta üzerinden gelen bazı belgelerle birlikte, devlet kadrolarına vakıf tarafından belirlenmiş isimlerin atandığı iddiasını gündeme taşımış, vakıf için" ikinci paralel devlet yapılanması" yorumunda bulunmuştu.

TÜGVA nedir? Amacı ve faaliyetleri nelerdir? - Evrensel

Bu arada TÜGVA'nın eski Van temsilcisi Metin Özsoy ise "Adalet Bakanlığı'nda 100'ün üzerinde, sadece benim tanıdığım TÜGVA'lı var. Bu isimler vakıf üzerinden buralara getirildiler. Emniyet'te ne kadar var bilmiyorum ama bekçi alımlarında da TÜGVA'nın çok ciddi bir rolü olduğunu biliyorum." sözleriyle iddiaları kabul etmişti.

Daha da dikkat çekip akıllarda kalan ise TÜGVA genel başkanı Enes Eminoğlu'nun söz konusu iddialara yanıt vermek için katıldığı gazeteci Cüneyt Özdemir'in programında bir gafa imza atarak "İçeriden belgeleri almış bu adam. Kendisine yedek yapmış, doğrul belgeleri de manipüle ederek değiştirmiş, şimdi de ifşa ediyor." demişti.

Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün Daha Az Yağ Daha Çok Lezzet: Airfryer ile Mümkün

Şimdi ise bir sene önce "TÜGVA belgelerini gazete haberi yapsaydım "paralel devlet yapılanması" başlığı atardım. din istismarına dayalı ordu, emniyet, yargı kadrolaşması başta olmak üzere, fetö diye anlatılan ne varsa, tamamı bunlarda da var. üstelik kişilerin kaydı tutulmuş. kimlik numaralarına kadar" diyerek TÜGVA perdesini aralayan Metin Cihan, çok daha sarsıcı belge ve iddialar ile yine gözleri TÜGVA'ya çevirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) 3. Olağan Genel Kurulu'na katıldı | Enerji Petrol Medya

Cihan bu defa TÜGVA belgeleri ve iddialarına başlarken TÜGVA Lise Koordinatörlüğü yapan ve Adıyaman'da bir lise müdür yardımcısı olan Yusuf U.'nun öğrencisini taciz edip tecavüz girişimlerinde bulunduğu ve  bunu anlattığı başka bir öğretmenin de öğrenciyi taciz ettiğini, olay basından gizlendiği için ulaştığı polisteki ifade tutanağını hatırlatarak, yeni belgeler eşliğinde iddialarını sıralıyor.

Metin Cihan, Polis atamaları ile ilgili TÜGVA torpilinin kullanıldığını, AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı Fatih Coşar ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Genel Başkan Yardımcısı Faruk Duruş arasında gerçekleştiği iddia edilen bir yazışmayı paylaşarak aktarınca hem gözler tekrar Bilal Erdoğan ve Vakfı TÜGVA'ya çevirildi, hem de eski dosyalar yeniden açıldı.

Resim

Adsız 23

Adsız 22

Adsız 21

TÜGVA, Ensar nereye kadar?

Bakanlık TÜGVA, TÜRGEV, Ensar ve İlim Yayma'ya aylık 36 milyon TL aktarıyor | A3 Haber