TÜİK Kasım Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı!

Piyasalarda bugün hareketlilik yaşandı. 5 Aralık Pazartesi günü TÜİK Kasım ayı enflasyon verilerini açıkladı. Zamlı veriler sonrasında gözler Aralık ayında açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi. Bu veriler ortaya çıktıktan sonra son 6 aylık tablo üzerinden yeni yılın ilk memur ve emekli maaş farkı ortaya çıkmış olacak. Tüik verileri Kasım ayında TÜFE endeksi %2,88'e kadar gerilemeyi kaydetti. Yıllık oranda bakıldığında enflasyon %84,39'a kadar ulaştı. 18 aylık süreç sonrasında ilk kez gerileme yaşanması dikkatleri de çekti. Bu sabah saat 10.00’da gerçekleşen Türkiye istatistik kurumu enflasyon rakamları sonrasında yeni bir yol haritası çizildi. Yi-üfe kasım ayı endeksine bakıldığında %0,74 oranında bir önceki ayı geçtiği fark edildi. Geçtiğimiz yılın Aralık ayına göre kıyaslandığında ise bu rakam %98,2'yi gösterdi. 12 aylık ortalamaya bakıldığında veriler %128,94 oranında artış gösterdi. 

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Ödenecek? 2023 Şubat Sosyal Destek Ödemeleri Güncel! Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Ödenecek? 2023 Şubat Sosyal Destek Ödemeleri Güncel!

En Fazla Fiyat Artışı Ulaşımda!

Ülkedeki farklı sektörlere yönelik en fazla fiyat artışı yaşanan sektör ulaşım oldu. %35,87 ile ana gruplar arasında yerleşme şansı buldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre bakıldığında ise yükselişi %107,03 artış göstergesi de gözlerden kaçmadı. En az artış yaşanan sektör ise giyim ve ayakkabı oldu. Burada % - 1,42 oranı ile en düşük sıralamada yerini buldu. Sıralamada bir önceki aya göre yaşanan en yüksek artış gıda ve alkolsüz içeceklerde olmuştu. Konu üzerine hazine ve maliye bakanı Nurettin nebati düşüş sürecine dikkatleri çeken biri paylaşımda bulundu. Yaptığı paylaşımda daha çok şu anda oluşan rakamlardan yola çıkarak enflasyondaki düşüşe yönelik gerilemeyi hedef aldı.

AA Finans Yıl Sonu Verileri Açıklandı!

Gelinen son noktada ortaya çıkan seyirde kur korumalı mevduatın bu sürecin oluşmasına da alt taban hazırladı. Önümüzdeki ay enflasyondaki düşüşün etkisini daha net ve kesin bir şekilde hissetmenin mümkün olduğu da ifade ediliyor. Öte yandan ekonomistlerin beklentileri bu durumdan daha farklı. AA finans tarafından yapılan anketlerin sonuçları bir hayli ilginç. TÜFE verileri kasım ayı için %3,10 oranında artış beklentisi ile kendini gösterdi. Bu öngörüye göre bir önceki aya göre %85 yıllık enflasyona göre ise %84,78 bir gerileme olması bekleniyor. Yıl sonuna yönelik ekonomistlerin beklentisi ise %73,12 iken yapılan son anketlerde bu rakamın %70,18'e kadar gerilediği de gözlerden kaçmadı.