Daha önce Suriye'deki El Nusra örgütüne silah taşıdığı iddiası ile gündeme gelen SADAT "savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren şirket" olarak tanıtılıyor. Ama...

28 Şubat 2012 tarihinde kurulan SADAT, emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi -ki kendisi AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakın dostu ve sırdaşı olarak biliniyor- ile 23 emekli subay ve astsubayla birlikte kurulmuş bir birim.

Kuruluş içeriğinde, uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi tanımlar yer alan şirketin kurucu üyeleri, Savunma Danışmanlık'ın kısaltması olarak belirtilen 'SADAT'ın Arapçada "seyitler" anlamına geldiği için bu ismi seçtiklerini söylüyorlar.

PTT Gişelerinde Ödemeler Olacak! TC Kimlik Kartını Gösteren 40.000 TL Ödeme Alacak! PTT Gişelerinde Ödemeler Olacak! TC Kimlik Kartını Gösteren 40.000 TL Ödeme Alacak!

"Mehdi gelecek yerini hazırlıyoruz" sözleri ve "15 Temmuz'dan sonra silahlı kuvvetler istediğimiz şekilde düzenlenmiştir" şeklindeki itirafı ile akıllara kazınan 'SADAT Başkanı Adnan Tanrıverdi ve oluşumu merak konusu oldu.

Bu arada en baştan Adnan Tanrıverd'nin "İslam devleti" talebinde bulunup, kamu kuruluşları desteği ile kongreler düzenleyen ASSAM (Adaleti Savunanlar Startejik Araştırma Merkezi Derneği)'nin de Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu söyleyelim.

En son THY, MKEK, ASELSAN, TAİ, HAVELSAN, Bursa Büyükşehir, Bahçelievler, Beyoğlu, Esenler, Sancaktepe ve Sultangazi ilçe Belediyelerinin desteği ile gerçekleşen kongrelerindeki taslak anayasada “Devletin adı ASRİKA (Asya-Afrika) İslam Devletler Birliği olarak ve başkenti de İstanbul olarak yer aldı.

ASRİKA İslam Devletler Birliği'dir denilerek kuvvetler ayrılığı sistemi uygulanır ve başkanlık sistemi ile yönetilir denmiş resmi dil de "Arapça" olarak belirlenmiştir.

KURULUŞ AMACI HAKKINDA

SADAT, darbeci paşayla görüşmüş

SADAT'ın resmi internet sayfasında yer verilen "misyonumuz" bölümünde kurumun kuruluş nedeni, her ne kadar "Uluslararası alanda Silahlı Kuvvetlerin ve İç Güvenlik Güçlerinin organizasyonu amacı ile, stratejik danışmanlık, özel savunma ve güvenlik eğitimleri ile donatım alanlarında hizmet vererek, İslam Ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamı oluşturmak ve İslam Dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da Dünya Süper Güçleri arasındaki hak ettiği yeri almasına yardımcı olmaktır" ifadeleri ile açıklansa da kamuoyunda AKP ve Erdoğan desteği ile Türk ordusuna alternatif olarak kurulduğu oldukça sık dile gelmekte.

SADAT’IN KURUCUSU OLAN ADNAN TANRIVERDİ KİMDİR?

Erdoğan'ın Başdanışmanı: Mehdi Gelsin Diye Ortamı Hazırlıyoruz!

"Mehdi gelecek yerini hazırlıyoruz" sözleri ve "15 Temmuz'dan sonra silahlı kuvvetler istediğimiz şekilde düzenlenmiştir" şeklindeki itirafı ile akıllara kazınan 'SADAT Başkanı Adnan Tanrıverdi, merak konusu oldu.

Genelkurmay Özel Harp Dairesi ve KKTC Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı'nda yaklaşık 30 yıl görev yapan ve Kara Harp Akademisi'nde eğitmen olarak derslere giren Tanrıverdi’nin öğrencilerinden biri de mevcut Savunma Bakanı Hulusi Akar idi.

Erdoğan'ın yakın arkadaşı ve başdanışmanı olarak da hatırlanan ve 28 Şubat döneminde resmi olarak "kadrosuzluk" gerekçesiyle emekli edilen Tuğgeneralliğe yükselen Tanrıverdi, "islamcı" olarak kategorize edildiği için askeri kariyerine son verilmişti.

Bir dönem Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) aracılığıyla TSK’nın tekrar yapılandırılmasına yönelik fikirleri gündeme gelmeye başlamıştı.

Tanrıverdi, SADAT'ı kurmadan önce , ABD'de askeri strateji alanından danışmanlık yapan Amerikalı özel şirketlerin işleyişi hakkında çalışmalarda bulunmuş bir isim olarak da medyada yer almıştı.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, 2018’de bir açıklama yapmış ve SADAT'a yönelik şu ifadeleri kullanmıştı:

"Son dönemde üniformalar uzun namlulu silahlarla bazı kişiler ortalıkta dolaşıyor. Bunlarla ilgili çok önemli iddialar var" diyen Akşener, "Örneğin Tokat ve Konya'da silahlı eğitim kampları bulunduğunu duyuyoruz, bu iddialar söyleniyor. Araştırılırsın ve bize bilgi verilsin. Bunların seçim döneminde rol alacakları, istenmeyen bir sonuç çıkması halinde karışıklık yaratacakları yolunda yoğun söylentiler var. Bunlardan birisi de Sadat diye bir yapı. İnanın Sadat da diğer yapılar da benim için toz zerresidir. Bu malum yapılar insanları çatışmaların içerisine sürükleyecekler. Şimdiden uyarıyorum ve önlem alınmasını istiyorum"

Bugüne dek bu iddialara yönelik herhangi bir hukuki soruşturma açılmaması yada açılamaması dikkat çekerken, şirket hakkında son dokuz senede meclise verilen soru önergelerine ise hükümet tarafından cevap verilmedi.

Bu arada SADAT'ın gücünün "abartıldığını" söyleyen Tanrıverdi, gündemde geniş yer tutan iddialar için, "Gülüyorum … Böyle bir şey mümkün değil. Çok saf, temiz duygularla İslam ülkelerine, Silahlı Kuvvetler’imi­zin tecrübelerini nakletmek istedik. Hepsi bu... Ayrıca İslam ülkeleri­nin birlik olmasını istiyoruz, bu bizim “kızıl elma”mız." demişti.