Geçen haftanın başında artan sıcaklıklarla birlikte Türkiye adeta kış ortasında baharı yaşadı. Sıcaklıklar bazı bölgelerde 22 dereceye kadar yükseldi.

Geçen haftanın başında artan sıcaklıklarla birlikte Türkiye adeta kış ortasında baharı yaşadı. Sıcaklıklar bazı bölgelerde 22 dereceye kadar yükseldi. Bu sıcaklıkların sebebinin ülkede etkisini gösteren yüksek basınç nedeniyle gerçekleştiği ve hafta sonu kuzeyden gelecek alçak basıncın etkisi altına gireceği kaydedildi. Meteorolojiden gelen açıklamaya göre sıcaklıkların bu hafta içinde mevsim normallerini 12 derece aştığı ancak hafta sonu bu sıcaklık değerlerinde ciddi düşüş yaşanacağı ifade edildi.Hafta sonundan itibaren kuzeyden gelecek alçak basıncın da etkisiyle hava sıcaklıklarında bazı bölgelerde 1dereceye yakın düşüş meydana gelecek. Alçak hava basıncının Karadeniz üzerinden yurda gireceği, özellikle Batı Karadeniz ve Marmara'ya yoğun kar yağışı bırakacağı kaydedildi. Yeni haftayla birlikte ülkenin iç, doğu ve kuzey bölgelerinde sıcaklıklar en az 10 derece birden düşecek ve kar yağışları etkili olacak.

Üç büyük şehirde hava durumu nasıl olacak?


Ankara'da cumartesi günü yer yer sağanak yağışın etkili olacağı ve Pazar gününden itibaren de kar yağışlarının etkisinin göstereceği ifade edildi. Başkentte yarın 17 derece olacak sıcaklıkların yeni haftanın ilk gününde 0 dereceye düşeceği kaydedildi.İstanbul'da da tıpkı Ankara gibi cuma günü sağanak yağış etkili olacak ancak cumartesi günü hava çok bulutlu olacak. Pazar gününden itibaren de İstanbul'da yer yer kar yağışlarının etkili olacağı belirtildi. Kentte yarın 19 derece olacak sıcaklıklar pazartesi günü 3 dereceye kadar inecek. İzmir'de ise perşembe günü akşam saatlerinde gök gürültülü ve sağanak yağışın etkili olacağı ifade ediliyor. Yarın kentte 19 derece olacak sıcaklıkların haftanın ilk günü 6 dereceye ineceği tahmin ediliyor.