Rusya-Ukrayna sınırındaki gerilim tırmanıyor. Rusya dün işgalin olmayacağını açıklamıştı. Ancak ilk Kurşun Ukrayna'dan geldi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Ateşkesi ihlal ederek havan topları ile Luhansk Halk Cumhuriyeti'ndeki dört bölgeye saldırdı. Rusya’nın cevap verip vermeyeceği merak konusu oldu.

Rusya-Ukrayna geriliminde düğün Rusya bir açıklama yaparak geri adım atmış ve savaş tehlikesi riskini azaltmıştı. Rusya'nın geri çekilmesine rağmen ilk hamle Ukrayna'dan geldi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, ateşkesi ihlal ederek bağımsızlık ilan eden Luhansk Halk Cumhuriyeti'ndeki 4 bölgeye havan topları ile saldırdı. Ukrayna'nın bu saldırısı ABD tarafından yapılan açıklama sonrasında geldi. ABD, dün bir açıklama yaparak Rusya'nın Ukrayna'yı işgal edeceğini öne sürmüştü. Bir Rus yetkili ise yaptığı açıklamada Ukrayna'nın bu saldırı ile beraber 2015 yılında yapılan Minsk Anlaşması'nı ihlal ettiğini söyledi.

Gözden kaçırmayın

Skandal Video Gündem Oldu! Pandemi Diye Kobay Olarak mı Kullanıldık? Bill Gates'in "Yanıldık, Grip" Videosu Korkuttu! Skandal Video Gündem Oldu! Pandemi Diye Kobay Olarak mı Kullanıldık? Bill Gates'in "Yanıldık, Grip" Videosu Korkuttu!

Kiev anlaşmaya uymak istememişti

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin daha önce yaptığı açıklamalarda do Ukrayna'da ihtilaf ile ilgili olan Minsk Anlaşması'nın Bölgede sorunun tek çözümü olduğunu söylemişti. Ancak Ukrayna'dan yapılan açıklamada ise bu anlaşmaya uyulması istenmediği ifade edilmişti.

3. Dünya Savaşı an meselesi

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan bu gerilim sonrasında dünya Tedirgin. Rus vereyim geri adım atmış ve işgalin olmayacağını duyurmuştu. Ancak ABD tarafından yapılan açıklamalar gerilimi tetikledi. Ukrayna'nın yaptığı bu hamleye Rusya'nın cevap vermesi halinde 3. Dünya Savaşı an meselesi.