Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklaması üzerine 15 Şubat'ta köylerdeki okullar ile ülke genelinde anaokullarında yüz yüze eğitim başlamıştı. Bunun üzerine üniversitelerde de yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağı sorusu internetten aratılmaya başla

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı! İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Personel Alımı İlanı Paylaştı!
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklaması üzerine 15 Şubat'ta köylerdeki okullar ile ülke genelinde anaokullarında yüz yüze eğitim başlamıştı. Bunun üzerine üniversitelerde de yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağı sorusu internetten aratılmaya başlanmıştı. Üniversitelerde yüz yüz eğitim ne zaman başlayacak? sorusuna YÖK'ten yanıt geldi. Üniversitelerdeki uygulamalı derslerin yüz yüze, teorik derslerin ise online olarak yapılmasına kara verildi. Öte yandan da salgın endişesi nedeniyle okula gelmek istemeyen öğrencilere kayıt dondurma hakkının verileceği ifade edildi.


Bazı bölümlerdeki uygulamalı derslerin önemine değinildi


Gelen açıklamada geçen yıl mart ayından bu yana üniversitelerdeki eğitim ve öğretimle ilgili kararların, her üniversitenin kendi yetkili kurullarına bırakıldığı kaydedildi. Bu yetkilendirmenin nedeninin her üniversitenin, bulunduğu bölge ve koşulların birbirinden farklı olmasından dolayı en iyi kararın okullar tarafından verileceğinin uygun görüldüğü ifade edildi. Okullarda yüz yüze eğitim ya da online eğitimin uygulanmasından okullara serbestlik tanındığı kaydedildi. Ancak sağlık, mühendislik, mimarlık ve meslek yüksekokulları gibi uygulamalı derslerin hayati öneme sahip olduğu okullarda bu derslerden mahrum kalacak öğrencilerin yetersiz bilgiyle okuldan mezun olabileceği tehlikesinin oluştuğu vurgulandı.


Öğrenciler gruplara ayrılacak


Öğrenci ve öğretim üyelerinden oluşan yaklaşık 1 milyon 300 yüz bin kişi yüz yüze eğitim ve online eğitim konusunda anket yapıldığı kaydedildi. Anketin sonuçlarının Sağlık Bakanlığı ve bazı ilgili kurumlara iletildiği aktarıldı. Sağlık Bakanlığından gelen yazıda, mutasyonlu virüs vakalarının arttığı bu dönemde üniversitelerin açılmasının şehirler arası hareketliliğe neden olabileceğinin bildirildiği kaydedildi. Gelen yazıda, teorik eğitimin mümkün olduğu kadar online olarak yapılasının önemine değinildiği aktarıldı. Bu görüşten hareketle de uygulamalı derslerde öğrencilerin gruplara bölüneceği ve yüz yüze eğitim verileceği bildirildi.