Amazon ormanlarının büyük bir kısmının yer aldığı Brezilya'da Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, bölgede madencilik ve tarım faaliyetlerine yer açmak için orman yangınları çıkarmakla suçlanıyor. Düzenlenecek online iklim zirvesi öncesi ABD Başkanı Joe Biden'a

ABD Başkanı Joe Biden'ın öncülüğünde birçok ülkenin katılacağı online iklim zirvesi düzenlenecek. Ülkesini ormansızlaştırma politikalarıyla suçlanan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro da bu zirvede yer alacak liderlerden biri oldu. Brezilya'daki pek çok sivil toplum kuruluşunun eleştirilerine maruz kalan Bolsonaro, kâr amacıyla ülkeyi ormansızlaştırmakla suçlanıyor. İklim zirvesi öncesi birçok Hollywood yıldızı, Başkan Biden'a açık mektup yazarak Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro ile herhangi bir anlaşmaya imza atmaması yönünde çağrıda bulundu.

"Bolsonaro'nun amacı ormansızlaştırma, ona karşı çıkın"

MasterChef'te Şef Yarışmacıya Patladı! Doktora Görünmesini İstedi! MasterChef'te Şef Yarışmacıya Patladı! Doktora Görünmesini İstedi!

Online iklim zirvesinden önce yayımlanan açık mektupta Leonardo DiCaprio, Jane Fonda, Joaquin Phoenix ve Wagner Moura gibi ünlü isimlerin imzası yer alıyor. ABD Başkanı Joe Biden'a yönelik yazılan mektupta "Brezilya ile herhangi bir anlaşmaya imza atmama" çağrısında bulunuldu.

Mektupta Bolsonaro yönetiminin büyük bölümü Brezilya'da yer alan Amazon ormanlarına ve bölgede yaşayan halka karşı "ormansızlaştırma" politikası güttüğü kaydedildi. Bolsnaro yönetiminin, ormanlık alanları azaltarak bu alanlarda madencilik ve hidrolik enerji üretimi gibi faaliyetleri gerçekleştirmek için yasa tasarısını tanıttığı hatırlatıldı.

"Yapılacak anlaşma ormanların yok olmasına katkı sağlar"

Bölgede çıkarılan bilinçli yangınlar sayesinde çeşitli inşaat alanları açmak isteyen ve bunu başarmaya çok yakın görünen Bolsonaro yönetimiyle bir anlaşma imzalamanın, bu ormanların yok olmasına katkı sağlayacağı ifade edildi. Brezilya'daki mevcut yönetimini halka karşı saldırgan bir tavır takındığı ve insan haklarına yönelik ciddi endişelerin ortaya çıktığı ifade edildi. ABD Başkanı Joe Biden'a yönelik yazılan açık maktupta Leonardo DiCaprio, Jane Fonda, Joaquin Phoenix ve Wagner Moura'nın yanı sıra Gilberto Gil ile Caetano Veloso gibi müzisyenlerin imzası bulunuyor. 

Amazon yangınlarının sorumlusu Bolsonaro mu?

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ülkede yer alan Amazon ormanlarında gerçekleşen yangınlar nedeniyle suçlanıyor. Bolsonaro'nun suçlanmasının nedeni ise Amazon ormanlarının bir kısmında maden arama faaliyetleri gerçekleştirmek için 2020 yılı Şubat ayında halka tanıtılan yasa tasarısı olarak gösteriliyor. Bu tartışmalı tasarı; bölgedeki tarımsal faaliyetler, madencilik ile hidrolik enerji üretimine izin veriyor. Amazon ormanlarında bunun gibi faaliyetlerin yapılmamasını gerektiğini belirten çevrecilere tepki gösteren Devlet Başkanı Bolosonaro, "Gücüm olsaydı onları Amazon bölgesine kapatırdım, sonuçta doğayı çok seviyorlar" ifadelerini kullanmıştı.