Yer aldığı yapımlarla tanınan ve sevilen oyunculardan birisi olan Üstün Asutay; 1938 yılında dünyaya gelmiştir.

Usta oyuncu 4 Ağustos 2020’ de çoklu organ yetmezliği sebebiyle aramızdan ayrılmıştır.

Üstün Asutay Nereli?

Üstün Asutay, İstanbul doğumludur. Çok küçük yaşlarda tiyatro ile tanışmıştır. Bakırköy Halkevi’ nde usta isimlerden dersler almıştır. Münir Özkul ve Kenan Pars’ tan eğitimler almıştır. Bakırköylü Sanatçılar Derneği’ni kurmuştur. Ergun Köknar, Tarık Akan ve Cem Karaca gibi isimler de destek vermiştir. Bir oğlu vardır.

Üstün Asutay Kaç Yaşında?

Üstün Asutay, 1938 yılında doğmuştur. 4 Ağustos 2020 tarihinde vefat eden oyuncu, 82 yaşında aramızdan ayrılmıştır.

Üstün Asutay Dizileri

Üstün Asutay, 13. Çevre Film Festivali Sinema Onur Ödülü’ne layık görülen usta sanatçı, dizi ve film sektöründe pek çok önemli projede yer almıştır. 1966 yılında “Oduncunun Çocukları” filminde yer almıştır. Komedi türündeki bu çocuk filminde Oya Başar, Taner Erbal, Sadi Mutlu, Kadir Taymaz ve Şule Erbal gibi oyuncular da rol almıştır.

Asutay, 1986 yılında “Güldürme Beni” isimli komedi filminde yer almıştır. Bu filmde usta oyuncuya Cem Özer, Müjdat Gezen, Özcan Özgür ve Ekrem Dümer eşlik etmiştir. Yine 1986 yılında “Kuruntu Ailesi” dizisinde rol almıştır. Bu dizi, Hüsnü Kuruntu isimli tiyatro oyununun çok beğenilmesi üzerine diziye çevrilmiştir. Dizinin yönetmenliğini ise Uğur Erkır üstlenmiştir. Dizinin çok kalabalık bir oyuncu kadrosu olsa da Gazanfer Özcan, Gönül Ülkü, Doğu Erkan, Fulya Özcan, Zihni Göktay ve Can Kolukısa gibi isimler yer alan oyunculara örnek verilebilir. Dizi, beş sezon sürerek 121 bölüme ulaşmıştır.

1987 yılında “Selamsız Bandosu” isimli sinema filminde rol almıştır. Nesli Çölgeçen yönetmenliğinde çekilen bu filmde Şener Şen, Ali Uyandıran, Uğur Yücel, Güzin Çorağan ve Can Kolukısa gibi isimler rol almıştır. Aynı yıl TRT 1 ekranlarında yayınlanan “Uzaylı Zekiye” dizisinde ekranlara gelmiştir. Kısa süren bu dizi, fantastik komedi türündedir. Dizinin oyuncu kadrosunda Seden Kızıltunç, Münir Özkul, Nuri Alço, Betül Arım ve Yusuf Atala gibi isimler yer almıştır.

oyamadım" şarkımı Okan Bayülgen'e yazmadım oyamadım" şarkımı Okan Bayülgen'e yazmadım

Üstün Asutay, 1988 yılında “Arabesk” filminde rol almıştır. Usta yönetmen Ertem Eğilmez imzalı bu film, 26. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ödül almıştır. Ertem Eğilmez’ in hasta yatağındayken çektiği bu filmin oyuncu kadrosunda ise Müjde Ar, Şener Şen, Necati Bilgiç, Uğur Yücel ve Kadir Savun gibi isimler yer almıştır. Asutay, 1991 yılında TRT 1 ekranlarında yayınlanan “Vatandaş Ahmet Efendi” dizisinde rol almıştır. Burhan Felek’ in eserinden uyarlanan bu yapımın yönetmen koltuğunda Yavuz Figenli oturmuştur. Dizinin oyuncu kadrosunda ise Erdoğan Sıcak, Merih Fırat, Osman Cavcı, Doğu Erkan ve Mert Asutay gibi isimler yer almıştır.

1991 yılında “İmdat ile Zarife” filminde izleyicilerle buluşmuştur. Yine bir Nesli Çölgeçen imzası taşıyan bu filmde Asutay; Şevket Altuğ, İskender Bağcılar, Can Kolukısa ve Songül Gündüz ile birlikte rol almıştır. Başarılı oyunculuk performansı ise sevenleri tarafından ilgiyle karşılanmıştır. Ardından 1992 yılında “Üç Aşağı Beş Yukarı” filminde rol alan Üstün Asutay,  1993 yılında ise “Bizim Mahalle” dizisinde Nizamettin karakteri ile ekranlara gelmiştir. Aynı yıl “Son Fasıl” dizisinin oyuncu kadrosunda yer almıştır. 1998 yılında “Kızım Osman” dizisinde yer alan Asutay, 2000 yılında “Oyunbozan” filminde rol almıştır. Nesli Çölgeçen’ in yönetmenliğini üstlendiği bu filmin oyuncu kadrosunda Zeki Alasya, Okan Bayülgen, Şafak Sezer, Gül Onat, Melda Arat ve Ali Kırca gibi pek çok isim yer almıştır. Yine 2000 yılında “Şemsi Paşa Pasajı” dizisinde de izleyicilerle buluşmuştur.