Sağlık Bakanlığı, 8-14 Şubat arasında Türkiye genelinde en fazla vaka artışının görüldüğü illeri açıklamadı. Açıklanan tabloda Doğu Karadeniz'in bir haftada en çok vaka artışı görülen bölge olduğu kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı, 8-14 Şubat arasında Türkiye genelinde en fazla vaka artışının görüldüğü illeri açıklamadı. Açıklanan tabloda Doğu Karadeniz'in bir haftada en çok vaka artışı görülen bölge olduğu kaydedildi. 8-14 Şubat arası dönemde en fazla vaka artışı görülen iller sırasıyla Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ile Samsun oldu. Bu vaka artışının nedeninin geçen hafta bölgede sıcak havayı fırsat bilen vatandaşların kendilerini dışarı atması, hafta sonu yasağına takılmak istemeyen vatandaşların cuma akşamından köylere gitmesi ve buralarda tedbirlere uymaması olduğu kaydedildi. Bölgede özellikle akraba ziyaretlerinin terk edilmediği ve cenazelere yoğun katılımın gözlendiği tespit edildi.


Bölgede hangi tedbirler alınmalı?


Doğu Karadeniz'deki yüksek vaka sayılarıyla ilgili KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın'dan da bir yorum geldi. Bölge geneline virüsün yayıldığını kaydeden Aydın, bölgede testlerin daha da artırılması gerektiğini ifade etti. Virüsün en fazla bulunduğu yerlerin tespit edilmesi gerektiğini ifade eden Aydın, köylerde de kent merkezleri kadar pozitif vakalara rastlanıldığını aktardı. Bunun nedeninin insanların sürekli olarak köylere gittiğini kanıtladığını aktaran Aydın, cuma akşamı köye giderek hafta sonunu kurallara uymadan geçiren vatandaşların büyük sorun teşkil ettiğini bildirdi.


"Tam kapanma için geç kalındı, yine de önemli"


Prof. Dr. Aydın, özellikle Trabzon'da ve bütün bölge genelinde daha sert kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini aktardı. Bu kısıtlamaların tam kapanma, köy ile kent arası geçişe yasaklama ve şehirler arası yolculukları durdurma gibi tedbirlerden meydana gelebileceğini kaydeden Aydın, başka türlü vakaların azalmayacağını vurguladı. Buna benzer yasakların getirilmesinin bulaşın engellenmesinde önemli olduğuna dikkat çeken Aydın, kuralların tam olarak uygulanmadığının Trabzon'da yaşayan vatandaşlar tarafından da doğrulandığını aktardı. Keyfi gezilerin ertelenesi gerektiğini vurgulayan Aydın, geç de olsa tam kapanmanın gerekli olduğunu kaydetti.