Vincent Van Gogh'a ait daha önceden hiç bilinmeyen bir otoportre, X-ray taramasından çıktı.

Şans eseri gerçekleşen keşifte, İskoçya Ulusal Galerisi uzmanları, bir sergiden önce X-ray taramasından geçirdikleri Köylü Kadın Başı eserinin içerisine gizlenen otoportreyi tespit ettiler.

Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh'a ait "Köylü Kadın Başı" olarak bilinen eserin arkasında yer alan otoportre, karton ve yapıştırıcı katmanları arasında gizlenmişti.

BBC Türkçe'nin haberine göre, galerinin kıdemli uzmanı Lesley Stevenson, "X-ray taramasına ilk baktığımızda tabii ki çok heyecanlandık. Bu büyük bir keşif çünkü Van Gogh'un yaşamına ait bildiklerimize yeni bir parça ekliyor" dedi.

Vincent Van Gogh: Hidden self-portrait discovered by X-ray - BBC News

Hollandalı sanatçı, paradan tasarruf etmek amacıyla kullanılmış tuvalleri arkalarını çevirerek sıklıkla yeniden kullandığı oldukça bilinen bir bilgi iken aslında bu durum da yadırganmadı.

1890'da 37 yaşında öldükten sonra şöhrete kavuşan Hollandalı sanatçı'nın "Köylü Kadın Başı" adlı eseri, 1960'ta Edinburgh'un önde gelen avukatlarından birisinin hediyesi olarak İskoçya Ulusal Galerisi'ne verilmişti.

Van Gogh tablosunda gizli otoportre: X-ray taramasında ortaya çıktı!

Eserde, Van Gogh'un 1883-1885 yılları arasında yaşadığı, Hollanda'nın güneyindeki Nuenen kasabasından bir kadın yer alıyor ve Van Gogh öldükten sonra, Köylü Kadın portresinin, arkasındaki otoportreye göre "bitmeye daha yakın" olduğu düşünüldüğü söyleniliyor.

Birkaç defa el değiştiren "Köylü Kadın Başı" adlı eser ise, 1923'te James Bond'un yaratıcısı Ian Fleming'in annesi Evelyn St Croix Fleming tarafından satın alınmıştı. 

Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir? Hangi iki Osmanlı padişahı kardeştir?

Ünlü eser 1951'de İskoçya'ya gelerek Alexander ve Rosalind Maitland'ın koleksiyonuna girdi.

En sonunda ise Ulusal Galeri'ye bağışlanan eserin ise X-ray ile ortaya çıkan otoportrenin, zararına uğramadan nasıl sergileneceği merak ediliyor.