Ev almak isteyenler ve ev satacaklara AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da açıklamaları sonrası ‘Fiyatlar hızla düşüşe geçecek’ diyerek uyarı geldi.

Türkiye'de ekonomi ve göçmen politikaları ile fiyat artışları yüzde 100’ü geçen, hatta yüzde 200'lere dayanan  ve arz sorunları yaşanan konut krizi yani kamuoyundaki yorum ile "barınma krizi" için yeni adım atıldı.

Ülke genelinde 4 milyon metrekare büyüklüğünde kiralanamayan ya da satılamayan ofisler konuta dönüşeceği açıklaması sonrası birçok uzman gibi İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa'dan da “Atılan bu adım konuttaki talebi azaltır ve dolayısıyla fiyatlar da hızla düşüşe geçer” yorumu geldi.

iStock-176987105

Uzun süredir tartışılan emlak fiyatları ve sektör için, "geri adım atılacak", "fiyatlar sonbaharda geri çekilcek" tahminleri doğru çıkarken en son olarak emlaktaki arz sorununu ortadan kaldırmak için AKP iktidarı çareyi ofislerin konuta dönüştürülebilmesini sağlayan düzenlemede bularak devreye aldı.

Ofislerin dönüşümü kapsamında İstanbul’da 10 bin, ülke genelinde ise toplamda 50 bin adet yeni konut arzı oluşabileceği açıklanırken, Mynet haberi detaylarında ayrıca, konut talebini kıracak bu adımı, sektör temsilcilerinin olumlu karşıladıkları ve konut piyasasında fiyatların hızla dengelenmesini bekledikleri belirtiliyor.

Tarihi Eser Kayıpları Sayıştay Raporları İle de Resmiyet Kazandı! Onbinlerce Eser YOK! Savunma İse Daha ilginç! Tarihi Eser Kayıpları Sayıştay Raporları İle de Resmiyet Kazandı! Onbinlerce Eser YOK! Savunma İse Daha ilginç!

Atılan bu adımla talebin azalacağını ve fiyatların düşeceğini belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, “Yapılan bu düzenlemeyi son derece olumlu buluyoruz. Zaten bu, bizim bir yıldır çözüm önerisi diye sunduğumuz bir projeydi. Hep bu konuyu gündeme getirdik, canlı yayınlarda söyledik. Pandemiden sonra çalışma koşullarının değişmesiyle ofislerde yüzde 60 oranında bir boşluk oluşmuştu. Bu boşlukların da konut olarak değerlendirilmesini memnuniyetle karşılıyoruz” ifadesini kullanırken, bu düzenlemeyle kullanılmayan alanlardan faydalanılmasının yanı sıra konuta talebin karşılanacağını ve dolayısıyla da fiyatların kısa sürede düşmesiyle piyasanın dengeleneceğinin altını çiziyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Konut fiyatları için yeni hamleyi önümüzdeki ay paylaşacağız - Haberlerim Online

Bu arada 60 Bin Konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü Esenler İlk Etap Teslim Töreni’nde konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan da "Önümüzdeki ayın ortasına doğru konut ve kira fiyatlarındaki dengesiz yükselişin önüne geçecek, depreme hazırlık çalışmalarına katkı sağlayacak yeni hamleyi milletimizle paylaşacağız. Şimdilik müjdeyi vereceğimiz güne bırakıyorum" dedi.