AKP iktidarının iş dünyasındaki en büyük destekçilerinden olarak görülen MÜSİAD'ın uygulanan ekonomi politikaları sonrası başkaldırması İktidar - MÜSÜAD hattını karıştırdı.

Hasan Can Kaya, Ekrem İmamoğlu'na Destek Verdi: 'Sağduyuyla Güzel Günlere Kavuşmak Dileğiyle'" Hasan Can Kaya, Ekrem İmamoğlu'na Destek Verdi: 'Sağduyuyla Güzel Günlere Kavuşmak Dileğiyle'"

Türkiye'de yaşanan ekonomik yıkım ve belirsizlikler ile ilgili olarak "Sanayicinin önünü göremediğini, faiz konusunun artık gündemden düşmesi gerektiğini" söyleyen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı’ya iktidar kanadından tepkiler gelmeye başladı.

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı yaşanılanlar ile ilgili "Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir tablo görmek mümkün değil." demiş ve "Cumhurbaşkanımız geçen gün bir TV programında ‘Faizi tek haneye düşürmemiz lazım.’ dedi. Düşürsün ekimde kasımda yüzde 9’a. ‘Bir daha da ellemeyeceğim faizi.’ desin. 5-6 ay unutalım, artık faizi konuşmayalım," diyerek de belirsizlikler ile ilgili yorulduklarını dile getirmişti.

Erdoğan MÜSİAD ödül törenine katılacak -

TÜSİAD sonrası artık MÜSİAD'dan bile gelen "isyan" dikkat çekince AKP iktidarına yakınlığı ile bilinen Sabah gazetesinden "tepki" yazısı geldi. 

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, bugünkü köşe yazısının “TÜSİAD dese anlarım başkan!” başlıklı kısmında şu ifadeleri kaleme aldı;

MÜSİAD Erdoğan'a destek verdi: 'Düşük faiz odaklı politikamızın destekçisiyiz'

“Bence MÜSİAD'ın kafası son günlerde biraz karışmış! Başkan Mahmut Asmalı birkaç zaman önceye kadar yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı yeni modeli destekleyip, ekonomi yönetiminin aldığı makro ihtiyati tedbirleri alkışlamıyor muydu? Merkez Bankası'nın ekonomik büyümeyi destekleyici adımlarını doğru bulduğunu ifade etmiyor muydu?

Anlamadım ne değişti de dün çıkıp ‘Artık faiz konuşmaktan yorulduk’ filan demeye başladı. Bir de Merkez Bankası'nın faizi indirmesine rağmen bunun krediye yansımadığını söylemiş... Rakamları yukarıda verdim. O yüzden tekrar etmeyeceğim. Ama merak ediyorum doğrusu, MÜSİAD'ı TÜSİAD'vari açıklamalara iten etken ne?

Malum, laflar aynı... Yani gözünüzü kapatıp açıklamaları dinleseniz TÜSİAD'ın söylediğini sanırsınız. Hadi bu alınan makro ihtiyati tedbirlerden, bankalardan parayı ucuza alıp dövize cukkalayan büyükbaşlar rahatsız da, üyelerinin büyük bölümü KOBİ olan MÜSİAD'a ne oluyor?"