ABD’de Google merkezine bir tarikatın sızdığı ve tarikat üyesi olmayanların terfi ettirilmediği ve işten atıldığı iddiası gündemi ele geçirdi.

Merkezi, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Google’un bir tarikatla ilişkisi olduğu iddiası gündemde bomba etkisi yarattı. Google’da “Fellowship of Friends” (Arkadaşlık Kardeşliği) adlı eski bir tarikatın çok sayıda üyesinin çalıştığı ve tarikata üye olmayan Google çalışanlarının şirket içinde yükselmesinin engellendiği söylendi.

Milliyet’in haberine göre, ABD’nin gazetesi New York Times’ın gündeme getirdiği iddiada Google’un eski bir çalışanı şirkete tarikat üyesi olmadığı için terfi ettirilmediği gerekçesiyle açtığı davada 6.5 milyon dolar (112 milyon TL) kazandı.

Robert Earl Burton and The Fellowship of Friends: 2018

Şimdi ise 2021 yılında işten atılan Kevin Lloyd, tarikatın işten atılmasına neden olduğu iddiasıyla teknoloji devine dava açınca "tarikat" iddiası da tekrarlamış olması ile dikkat çekti.

İddialara göre tarikat yıllar içinde artan sayıda üyesini Google’a yerleştirerek şirkette hâkimiyet kurdu ve 1970’de Robert Burton’un kurduğu ve fuhuş, çocuk istismarı gibi suçlarla yöneltilen tarikatın yeni bir “medeniyet” kurmayı hedefliyor.

Fellowship of Friends adlı tarikat hakkında bilinenler kısıtlıyken tarikat liderinin Leonardo DaVinci ve Johann Sebastian Bach gibi ölmüş sanatçılarla irtibat halinde olduğunu iddia ediliyor.

İnsanların tam anlamıyla uyanık olmadığına inanan tarikat üyeleri, gerçek anlamda uyanık bir bilince ulaşmanın yolunun sanat ve sanat eserleri olduğuna inanıyor ve özellikle Kaliforniya’da bu tarz yeni çağ tarikatlarından çok sayıda bulunuyor.

Bu yüzden kulağa çılgınca gelen bu iddiaların ise ciddi bir kesim tarafından pekala doğru olabileceği savunuluyor.

Sedat Peker'in İfşa Ettiği Ve Türkiye'yi Yönetti Dediği Turgut Yılmaz Kimdir? Ne İş Yaptı? Şirketleri Neler? Öldü mü? Sedat Peker'in İfşa Ettiği Ve Türkiye'yi Yönetti Dediği Turgut Yılmaz Kimdir? Ne İş Yaptı? Şirketleri Neler? Öldü mü?

FELLOWSHIP OF FRIENDS NEDİR

Sex rituals and fine wines: Inside alleged Cali cult the Fellowship of Friends

Yaşayan Varlık ve Dördüncü Yol Okulu olarak da bilinen Dostluk Kardeşliği, mezhebe bağlı olmayan bir dini organizasyon ve 1970 yılında Robert Earl Burton tarafından George Gurdjieff ve Peter Ouspensky'nin öğretilerine dayanan bir Dördüncü Yol grubu olarak kurulmuştu.

Ancak şu anda Dördüncü Yol sistemi ile doğrudan bağlantılı olmayan ek ezoterik inançları içerirken örgütün Nisan 2019 itibariyle yaklaşık bin 600 üyesi vardı ve bunların yaklaşık üçte biri örgütün Oregon House, California, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bin 200 dönümlük "Apollo” adlı yerleşkesinin yakınında yaşıyor.

Üyeler ayrıca Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa ve Asya'da ikamet etmekte olup, Dostluk Kardeşliği, California kar amacı gütmeyen bir kilise organizasyonu olarak kayıtlı olduğu bilinirken, Uluslararası Topluluk Kiliseleri Konseyi'nin (ICCC) bir üyesi olması da ayrıca dikkat çekiyor.