Coronavirüs sonrası yeni salgın olan Maymun çiçeği için resmi uyarı da yapıldı; "Cinsel ilişkiye girmeyin!"

Eski salgınının pençesinden henüz çıkamazken yeni bir hastalık hayatımıza girdi bile...

Son haftalarda ABD, İngiltere, İspanya ve Portekiz başta olmak üzere onlarca ülkede tespit edilen yüzlerce maymun çiçeği vakası ciddiyeti ortaya çıktı ve yetkililer harekete geçti.

Vaka sayısının her geçen gün katlanarak arttığı İngiltere’den yapılan resmi uyarıda, İngiliz hükümetine bağlı sağlık kurumları, maymun çiçeği vakası semptomları gösteren bireylerin cinsel ilişkiye girmemesi gerektiğini açıkladı.

Havadaki partiküllerle ve temas ile bulaştığı da açıklanan hastalığın, enfekte olmuş kıyafet, çarşaf gibi maddeler aracılığıyla yayıldığı da öğrenildi.

Yetkililer genelde Afrika kıtasının orta ve batı bölgelerinde tespit edilen hastalığın son dönemde başta ABD, İngiltere, İspanya ve Portekiz’de hızla yayıldığına dikkat çekerken, bu hastalığın risk yaratabileceğine dair ciddi endişeleri olduğunu da belirttiler.

İngiliz yetkililer ayrıca, maymun çiçeği hastalığı bulaşan kişilerin iyileştikten sonraki 8 hafta boyunca cinsel ilişkiye girerken prezervatif kullanmaları gerektiğini açıkladılar.

Henüz resmi olarak cinsel ilişkiyle bulaştığına dair resmi bir araştırma bulunmuyor ancak İngiliz yetkililerin vatandaşlardan semptomlar geçene kadar cinsel ilişkiye girmemelerini istemesi dikkat çekti.

Aynı zamanda Covid-19’da olduğu gibi İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda, maymun çiçeği hastalığına yakalanan bireylerin evde kalmalarını ve 21 gün kendilerini tecrit altına almalarını istedi.
Bilim insanları ve doktorlar maymun çiçeğinin belirtilerini ise şöyle açıkladılar;

Ziraat Bankası TC Kimlik Numaranıza Göre 61 bin TL Kredi Ödemesi Yapacak! Ziraat Bankası TC Kimlik Numaranıza Göre 61 bin TL Kredi Ödemesi Yapacak!

– Yüksek ateş
– Baş ağrısı
– Kas ağrısı
– Sırt ağrısı
– Şiş lenf nodülleri
– Üşüme