Ancak, çocukluğundan bu yana tiyatro yapmak istediği için okulundan ayrılmıştır. Eğitimini bir kenara bırakarak kendisi gibi tiyatro sevdalısı arkadaşları ile beraber amatör tiyatro çalışmaları yapan Kayabaş; 1961 yılında Eskişehir Belediye Tiyatrosu’nda

Ancak, çocukluğundan bu yana tiyatro yapmak istediği için okulundan ayrılmıştır. Eğitimini bir kenara bırakarak kendisi gibi tiyatro sevdalısı arkadaşları ile beraber amatör tiyatro çalışmaları yapan Kayabaş; 1961 yılında Eskişehir Belediye Tiyatrosu’nda profesyonel tiyatro oyunculuğuna adım atmıştır. Kayabaş; Eskişehir’in ardından Ankara Devlet Tiyatrosu’nda faaliyetlerine devam etmiştir.

Bülent Kayabaş; Ankara günlerinin ardından İstanbul’a gelerek tüm sanat hayatına bu şehirde devam etmiştir. Özellikle Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu ile 2010’lu yıllara kadar çok sayıda oyunda rol alma başarısını göstermiştir. Bunun yanı sıra, kendisi 1970 yılından itibaren çok sayıda filmde de kendisine yer bulmuştur. Kayabaş’ın filmleri arasında;

  • Kara Leke (ilk filmi)

  • Bereketli Topraklar Üzerinde

  • Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

  • Acele Koca Aranıyor

  • Yedi Kocalı Hürmüz

  • Devlet Kuşu

  • Karateci Kız


Bülent Kayabaş’ın özellikle Karateci Kız filminde canlandırmış olduğu karakterin ölüm sahnesi; internette gelmiş geçmiş en kötü ölüm sahnesi seçilmiştir.

Bülent Kayabaş; hayatının son yıllarında kalın bağırsak kanseri ile mücadele etmiştir. Kayabaş; bu hastalıktan dolayı sekiz yıl boyunca tedavi görse de çoklu organ yetmezliği sebebiyle 19 Nisan 2017 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. Kayabaş’ın başarılarla dolu kariyerinde birçok ödül bulunur. 1981 yılında Avni Dilligil En İyi Oyuncu Ödülü kendisine verilmiştir. Bunun yanı sıra, 2010 yılında İsmail Dümbüllü Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.

Bülent Kayabaş Nereli?


Bülent Kayabaş; Eskişehir’de dünyaya gelmiştir. Bir başka deyişle, kendisinin Eskişehirli olduğunu söyleyebiliriz. Bir dönem Ankara’da tiyatro çalışmaları yapan Kayabaş; hayatının sonuna kadar İstanbul’da yaşamıştır.

Bülent Kayabaş Kaç Yaşında?


Bülent Kayabaş; 25 Ağustos 1945 tarihinde dünyaya gelmiştir. 2017 yılında 71 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

Bülent Kayabaş Dizileri


Bülent Kayabaş; özellikle 70’li yıllardaki filmleri ile öne çıksa da 90’lı yıllarla beraber televizyon dizilerinde de rol almıştır. 1995 yılında ekranlara gelen Çiçek Taksi isimli dizide ilk kez başrol deneyimi yaşamıştır. 90’lı yılların en sevilen dizilerinden birisi olan Ayrı Dünyalar dizisinde de kendisine yer bulmuştur.

Unutabilsem isimli 1998 yapımı dizide de rol alan Kayabaş; Aile Bağları (1999) ve Sen Allahın Bir Lütfusun (1999) isimli dönemin popüler dizilerinde de rol almıştır. Bülent Kayabaş’ın 2000’li yıllardaki en popüler dizilerinden birisi Sultan Makamı olmuştur. 2003 yılında başlayan bu dizide kendisi de yer almıştır. Barış Akarsu ve Merve Sevi’nin başrollerinde olduğu 2006 yılının yaz ayında başlayan Yalancı Yarim isimli dizide Hulusi Tekelioğlu karakteriyle bulunmuştur. Barış Akarsu’nun üzücü bir kazada hayatını kaybetmesinin ardından bu dizi sona ermiştir. Kayabaş’ın bir sonraki işi ise 2007 yapımı Yalan Dünya isimli olmuştur. Başrollerinde Gökhan Özen’in olduğu bu dizide 17 bölüm boyunca kendisi de rol almıştır.

Bülent Kayabaş; 2010’lu yıllarda herhangi bir dizide rol almamıştır. Ciddileşen sağlık sorunları sebebiyle daha çok filmlerde kendisine yer bulmuştur. Bunun yanı sıra, seslendirme yaptığından da bahsetmeliyiz. 2013 yapımı Fırıldak Ailesi filminde Sabri Fırıldak karakterinin seslendirmesini yapmıştır. Bunun yanı sıra, İnşaat 2 filminde de rol almıştır. Son olarak, 2016 yılına ait Bir Baba Hindu filmiyle sinemaya veda etmiştir.

Bülent Kayabaş; Türk sinemasının usta isimlerinden birisidir. Ölümünün ardından dizi ve filmleri izlenmeye devam etmektedir.