Ünlü sinema oyuncusu ve magazin programı sunucusu Hakan Ural, sunduğu "Neler Oluyor Hayatta" programında Türkiye gündeminde bulunan Kanal İstanbul projesi ile ilgili konuşunca gündem sıralamasında konunun kendisinin üzerine çıktı. Oyuncu Hakan Ural prog

Kanye West'ten boşanmış olan Kim Kardashian'ın sesi, Drake'in yeni şarkısında yer aldı Kanye West'ten boşanmış olan Kim Kardashian'ın sesi, Drake'in yeni şarkısında yer aldı
Ünlü sinema oyuncusu ve magazin programı sunucusu Hakan Ural, sunduğu "Neler Oluyor Hayatta" programında Türkiye gündeminde bulunan Kanal İstanbul projesi ile ilgili konuşunca gündem sıralamasında konunun kendisinin üzerine çıktı.

Oyuncu Hakan Ural programında Kanal İstanbul'un öneminin ve gerekliliğinin altını çizdi ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin bazı maddelerini eleştirdi.

Hakan Ural'ın sözleri dün Türkiye gündeminin üst sıralarına yerleşirken büyük kesimin Hakan Ural'a destek verdiği ancak Kanal İstanbul'a karşı olanları ise rahatsız ettiği görüldü. Hakan Ural'ın açıklamalarından büyük rahatsızlık duyanların başında gelen Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Hakan Ural'ın sözlerinden ötürü ağır ifadeler içeren bir yazı kaleme aldı.


Fatih Altaylı, Kanal İstanbul'a kin kustu!


Hakan Ural'a "Zır ötesi cahil. Zırvalıyor, saçmalıyor ama inanılmaz bir fütursuzluk içinde." diyen Fatih Altaylı, Ural'ın söyledikleri 10 şeyden 9'unun yalan olduğunu, 1'inin de yanlış olduğunu ileri sürdü.

"Cehalet yolunun sonu bellidir" başlığını kullanan Fatih Altaylı, Hakan Ural'ın ne sözleşmenin içeriğini bildiğini ne de sözleşmeyi gördüğünü ileri sürerek, Hakan Ural'ın seyircisinin de en az Hakan Ural kadar cahil olduğunu ve Hakan Ural'ın sözlerine inandığını söyledi.

Hem Hakan Ural'a hem de izleyicisine yönelik hadsiz ifadeler kullanan Fatih Altaylı, Hakan Ural gibilerin cehaletleri sayesinde alkışlandığını, iş bulduğunu ve program yapabildiklerini iddia etti.


Hakan Ural Kanal İstanbul ile ilgili ne demişti?


Canlı yayında Kanal İstanbul'u destekleyen ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin bazı maddelerini eleştiren Hakan Ural, şunları söylemişti:

"Montrö Boğazlar Sözleşmesi imzalandığında yıllık gemi geçişi 3000 idi, bugün yıllık geçiş 50.000'i aşmış durumda. 2023 yılında 86.000'i geçmesi bekleniyor. Tüm ülkeler dilediği gibi kullanıyor bu boğazları ve siz ne denetim yapabiliyorsunuz ne de tek kuruş para alabiliyorsunuz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle kritik bir boğazdan o ülke sizi kafanıza göre geçmenize izin vermez. Dünyada beleş olan tek boğaz bizim boğazlarımız. Boğaz geçişlerinde para alınmadığı için yıllık bu ülkenin 8 milyar dolardan fazla kaybı var. Kanal İstanbul'u ABD, Rusya ya da Fransa neden istesin? Ne güzel ücretsiz ve denetimsiz gelip geçiyorlar. Hükümeti sürekli eleştiriyorlar, ekonomi kötü, kaynak bulun falan diye. Al işte Kanal İstanbul. Kanal İstanbul'un hayata geçmesiyle birlikte Türkiye'nin gelirleri de artacak."