Ünlü pop yıldızı Justin Bieber'ın saçına rasta yaptırmasını eleştiren birçok kişi, bunun siyahi kültür temellükü olduğunu iddia etti. Rastanın siyahilere mal edilen saç tarzı olduğunu kaydeden sosyal medya kullanıcıları, "Kendini eğitememişsin" ifadeleriy

Önceki aylarda 6'ıncı stüdyo albümü olan Changes'i piyasaya süren Justin Bieber, bundan sonra yaptığı müziğiyle gündeme gelmek istediğini kaydetmişti. Buna rağmen özel hayatı ve sık sık değiştirdiği imajıyla tartışmalar yaratan Bieber, bu kez saç tarzını değiştirmesiyle gündeme oturdu. Kanadalı 27 yaşındaki pop yıldızı, saçına rasta yaptırması sosyal medyada tartışmalara neden oldu. Geleneksel olarak siyahilerin yaptırdığı saç stilini Justin Bieber'a yakıştırmayan kişiler bunun siyahi kültür temellükü (çalma, taklit etme) olduğunu öne sürdü.

"Kendini eğittiğini zannediyorduk"

Ünlü şarkıcının saçına verdiği şekli eleştiren bir takipçisi, "Kendini artık kültür temellükü üzerinde geliştirmen gerekiyor. Rasta yapmamalısın" ifadelerini kullandı. Birçok takipçi bunun bir kültür temellükü olduğunu iddia ederek 27 yaşındaki Kanadalı pop yıldızını eleştirdi. Sosyal medyada birçok kullanıcı fotoğrafa yaptıkları yorumlarda, "Kendini eğittiğini zannediyorduk, yanılmışız", "Bu düpedüz siyahi kültür temellükü" ve "Bu tamamen aptallık" gibi eleştirilerlerle ünlü şarkıcıyı topa tuttu.

Bieber'ı savunanlar da vardı: Yıl 2021 ve bunu mu konuşacağız?

Kanadalı genç pop yıldızının eleştirenler kadar savunanlar da vardı. Kimsenin saçına uygun gördüğü şekle karışılamayacağını belirten kullanıcılar, Justin Bieber'e sert eleştiriler yöneltenleri ayıpladı. Bunun sadece bir saç tarzı olduğunu ve basit bir durum olduğunu kaydeden kullanıcılar, "Sakin olun, her şeyi ırkçılığa çekmeseniz olmaz mı?" diyerek Justin Bieber'ı savundu. Bir başka kullanıcı ise "Daha önce hiç rastalı beyaz adam görmemiş gibi davranmayın. Tepkinizin tek nedeni bu kez ünlü biriyle karşılaşmanız. 2021 yılındayız ve herkes istediği saç tarzını yaptırabilir" diyerek tepkisini dile getirdi. 

Kraliyette Unvanlar Alındı! "Monarşiyi Küçültmek İçin" Dendi Ama Kraliyet Karıştı! Sekiz Torundan Dördü Artık Unvansız! Kraliyette Unvanlar Alındı! "Monarşiyi Küçültmek İçin" Dendi Ama Kraliyet Karıştı! Sekiz Torundan Dördü Artık Unvansız!

Kültürel temellük nedir?

Daha önce yaptığı açıklamada beslendiği ana damarlardan birinin siyahi kültür olduğunu kaydeden Justin Bieber, şarkı yaparken ve dans ederken siyahi kültürden ilham aldığını kaydetmişti. Peki Justin Bieber'ın saçına rasta yaptırmasının ardından gelen eleştirilerde geçen kültürel temellük ne demektir? Kültürel temellük nedir? ABD'de 2000'li yılların başında popülerleşen cultural appropriation kavramı (kültürel temellük) liberal ve solcu entellektüeller tarafından ortaya atıldı. Batı ülkelerinde Uzak Doğu'dan esinlenerek yapılan yoga hareketleri ve Afro-Amerikanlara ait olan unsurların sıklıkla kullanılması bu kapsama girmektedir. Kültürel temellük genellikle "çalma, maletme ve kültürsüzleştirme" kavramlarıyla yan yana kullanılır.