İlk defa 1929 yılında Los Angeles'ta dağıtılan Oscar ödülleri, sektörde Akademi Ödülleri olarak da anılır. Resmi adı Academy Award of Merit (Akademi Liyakat Ödülü) olan Oscar Ödülleri'nde her yıl alanında en iyi filmlere, belgesellere ve kısa filmlere öd

İlk defa 1929 yılında Los Angeles'ta dağıtılan Oscar ödülleri, sektörde Akademi Ödülleri olarak da anılır. Resmi adı Academy Award of Merit (Akademi Liyakat Ödülü) olan Oscar Ödülleri'nde her yıl alanında en iyi filmlere, belgesellere ve kısa filmlere ödüller veriliyor. Bu yıl 16 Nisan'da gerçekleştirilecek 93. Oscar Ödül Töreni'nde ödülleri takdim edecek isimler de netleşti.Dünya sinemasının popüler yüzü olan Hollywood'un başını çektiği ödülleri bu yıl yine ünlü oyucular dağıtacak. Ödülleri takdim edecek isimler arasında Brad Pitt, Bryan Cranston, Harrison Ford, Joaquin Phoenix, Halle Berry ve Zendaya gibi isimler yer alıyor.

Ödülleri takdim edecek isimler!


Ödül törenine az bir süre kalmışken ödülleri dağıtacak diğer isimler de yavaş yavaş netleşmeye başladı. Ödül törenini düzenleyen şirketin açıklamasına göre Marlee Matlin, Don Cheadle, Renee Zellweger, Regina King, Laura Dern, Rita Moreno ve Angela Bassett ünlü oyuncular ile önceki yıl Parasite filiyle En İyi Yönetmen Ödülü'ne layık görülen Bong Joon Ho ödülleri takdim edecek kişilerin arasında yer alıyor.


"Tören seyircisiz, prodüksiyon şirketi sürprize hazırlanıyor"


Normal şartlarda 26 Şubat'ta düzenlenecek 93. Oscar Ödül Töreni, koronavirüs salgınından dolayı iki ay ertelenmişti. ABD'de 25 Nisan'da yapılacak ödül töreni TSİ 26 Nisan'da gece saatlerinde gerçekleştirilmiş olacak. Los Angeles'ta bulunan Union Station’da yapılacak ödül töreni seyircisiz olacak.Tören sırasında salonda sadece ödülü takdim edecek kişiler ve adaylar bulunabilecek. Daha önceki diğer sinema ve dizi ödüllerinin online bağlantı yoluyla düzenlendiğini, bu nedenle de az izlendiğini belirten prodüksiyon şirketinin ilerleyen günlerde sürpriz bir açıklama yapacağı kaydedildi.


Ödüllerde öne çıkan yapımlar!


En İyi Uluslararası Film dalında ödüle aday gösterile Bosna Hersek yapımı "Quo Vadis, Aida?", Şili yapımı "The Mole Agent" ve Meksika yapımı "I’m No Longer Here" filmleri dikkat çekiyor. Minari, Mank, News of the World, Tenet, Da 5 Bloods, The Trial of the Chicago ve The Midnight Sky filmleri ödül alması muhtemel popüler yapımlar olarak göze çarpıyor. Görsel efekt alanında ise The Midnight Sky, Soul ve Birds of Prey filmleri öne çıkıyor.