Müslüman oyuncuların iftar saatine denk gelen maçlarda oruçlarını zamanında açabileceğini kaydeden Premier Lig yönetimi, hakemlerle takım kaptanlarının anlaşarak karşılaşmanın belli bir anında mola verebileceğini duyurdu.

Bünyesinde birçok müslüman oyuncuyu barındıran Premier Lig'de maçların iftar saatlerine denk gelmesi halinde nasıl bir uygulamanın gerçekleştirileceği merak ediliyordu. Müslüman oyuncuların inançlarına saygı gösterilmesi gerektiğii belirten çok sayıda taraftar, bununla ilgili bir düzenlemenin yapılması gerektiğini bildirdi. Bu yönde gelen mesajların çoğalması üzerine Premier Lig yönetimi bir karar aldı. Karara göre oruç tutan futbolcular için maçlarda bazı düzenlemelere gidilecek.

Hakemler kaptanlara soracak, mola verilecek!

Oruç tutan futbolcuların iftar saatlerinde oruçlarını açabileceğini bildiren Premier Lig yönetimi, oyunculara kolaylık sağlanacağını duyurdu. Buna göre iftar saatinde denk gelen Premier Lig maçlarında hakemler, takımda orucunu açak isteyen oyuncuların bulunup bulunmadığını takım kaptanlarına soracak. Kaptanların takımda oruç tutan futbolcuların olduğunu söylemesi halinde maça kısa bir mola verilecek ve müslüman oyuncular iftarlarını yapacak.

Uygulamanın örneği Leicester-Crystal maçında yaşandı!

Futbol Maçı Cehennemi Yaşattı! Endonezya’da 129 Kişi Öldü, 180 Kişi Yaralandı! Hangi Takımlar? Hangi Maçta Yaşandı? Futbol Maçı Cehennemi Yaşattı! Endonezya’da 129 Kişi Öldü, 180 Kişi Yaralandı! Hangi Takımlar? Hangi Maçta Yaşandı?

Premier Lig yönetimi bu uygulamanın hayat geçirileceğini duyurdu ancak halihazırda buna benzer bir örneğin yaşandığı belirtildi. Pazartesi günü oynanan Leicester City-Crystal Palace maçında takımların kaptanları bu duurmu hakem Graham Scott'a bildirdi. 

Takımlarındaki oruç tutan futbolcuların oruçlarını zamanında açabilmesi için hakemle anlaşan kaptanlar, maçın 30'uncu dakikasından sonra oyunun durdurulabileceği sözünü aldı. Bu uygulama sayesinde Crystal Palace oyuncusu Cheikhou Kouyate ile Leicester City'de top koşturan Wesley Fofana, mola anında oruçlarını açabildi.