Yılmaz Gruda 14 Temmuz 1930 tarihinde İstanbul’da doğdu. 91 yaşındaki Gruda, sinema, tiyatro ve dizi oyuncusudur. İlkokul eğitimini İstanbul’da tamamladı. Annesi ve babası boşandığı için babasıyla Ankara’ya taşındı. Ticaretle uğraşan babasıyla beraber büy

1954 yılında görevinden istifa ederek Cep Tiyatrosunda sahne almaya başladı. 1956 yılına kadar Cep Tiyatrosunda sergilenen çeşitli oyunlarda rol aldı. Sonrasında ise Haldun Dormen Tiyatrosu, Ankara Devlet Tiyatrosu, Tolga Aşkıner Tiyatrosu gibi pek çok farklı tiyatroda yer aldı. Bu dönemde Kamp 17, Gazebo, Günün Adamı, Duvarların Ötesi gibi farklı tiyatro oyunlarının da yöneticiliğini yapmıştır. 1950’li yılların başlarında yazmış olduğu şiirler çeşitli dergide yer aldı. Genel Sanat yönetmenliği, gazeteci, tiyatro yönetmeni, metin yazarlığı, rejisör gibi pek çok farklı işte çalıştı. Tek kişilik gösterilerinde genel olarak geleneksel Türk tiyatrosundan esinlenmektedir. Edebiyat alanında da kendine özgü işleriyle dikkatleri üzerine topladı. İlk yazdığı şiir olan Memoya Mektup, Yağmur ve Toprak Dergisinde 1954 yılında yayınlandı. Sonrasında ise Yelken, Vatan, Mavi, Varlık, Şairler Yaprağı gibi pek çok şiiri çeşitli dergilerde ve gazetelerde yayınlanmaya devam etmiştir.

Gruda, Ankara ve İstanbul radyolarında tiyatroları yönetti. 1959’da ise meddahı oynadı. Meddah’ı televizyonlara getirdi. Ulusal kanallarda program sunuculuğu yaptı. Gruda’nın rol aldığı bazı tiyatro oyunları ise Büyüklere Masallar, Başbakan ve Uşağı, Molla Kendini Kolla, Generalin Aşkı, Bir Hamamda İki Çıplak, Sen Adamı Deli Edersin, Boncur Ömer ile Pembe, Bir şey Söyle, İkiz Kardeşim, Olmaz Olmaz Deme, Çifte Balayı, Pinokyo, Küçük Prens, Aç Koynunu Ben Geldim vardır. Rol aldığı bazı sinema filmleri ise Sorma Neden, Görevimiz Tatil, Ailecek Şaşkınız, Adana İşi, Gülcemal, Sürgün İnek, Aşk Ağlatır, Aylaklar, Su Perisi Elması, Kuklalar, Kana Kan, Gün Görmüşler, Köçek, Karateci Kız, Hazreti Yusuf, Bebek Yüzlü, Suya Düşen Hayal, Bir Kadın Kayboldu, İç Güveysi, Ölünceye Kadar ve Herkesin Sevgilisi Vardır.

Beyaz Show TV8'e Geliyor! Acun Ilıcalı Detayları Açıkladı! Beyaz Show TV8'e Geliyor! Acun Ilıcalı Detayları Açıkladı!

Yılmaz Gruda Dizileri

Yılmaz Gruda ilk olarak 1975 yapımlı Diyet dizisinde rol aldı. Sonrasında ise Yağmuru Beklerken, Hastane, Bay Kamber, Gökkuşağı, Gözlerinde Son Gece, Yabancı Damat, Bez Bebek, Kavak Yelleri, Suskunlar, İşler Güçler, Fatih, Vicdan, Otel Divane, Yıldızlar Şahidim, Mutlu Ol Yeter ve Şahsiyet dizilerinde oynamıştır. Oyuncunun yer aldığı Suskunlar isimli dizi 2012 yılında ekranlara geldi. Dizi 2 sezon 28 bölümden oluşmaktadır. Yapımcılığını Timur Savcı, senaristliğini Pınar Pulut ve Anıl Eke yaparken, yönetmenliğinde ise Çağatay Tosun, Çağrı Vila Lostuvalı, Hatice Memiş ve Umur Turgay imzası var. Dizinin oyuncu kadrosunda bulunan isimler ise Murat Yıldırım, Sarp Akkaya, Güven Murat Akpınar, Berk Hakman, Aslı Enver ve Pelin Akil’dir. Gruda’nın son rol aldığı dizi olan Şahsiyet ise 2018 yılında yayınlandı. Şahsiyet’in yönetmenliğinde Hakan Günday bulunurken, senaryosunu ise Onur Saylak yazmıştır. 1 sezondan oluşan dizi toplamda 12 bölüm sürdü. Şahsiyet’in oyuncu kadrosunda bulunan isimler ise Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu, Hüseyin Avni Danyal, Necip Memilli, Şenay Gürler, Ayhan Kanvas, İbrahim Selim, Fırat Topkorur, Rabia Soytürrk, Yusufcan Sancaklı, Volkan Uygun, Okan Avcı, Cengiz Samsun, Ömer Çoban, Avni Yalçın, Önder Selen, Şenay Gürler, Can İlhan, Naz Karaca, İlkay Akdağlı, Ahmet Baki Kurtuluş, Turhan Kaya ve Erkan Ayan’dır.