Yılmaz Köksal 26 Kasım 1939 tarihinde Kırşehir’de doğdu. 76 yaşındaki Köksal, dizi ve sinema oyuncusudur.  1939 yılında polis bir baba ve ev hanımı bir annenin oğlu olarak Kırşehir’de dünyaya geldi. İlkokul eğitimini Adana’da tamamladı. Abisi Yücel Köksal

Teşkilat'a Yeni Gelen Oyuncu Tüm Dengeyi Bozdu! Murat Yıldırım Dayanamayıp Diziden Ayrılabilir! Teşkilat'a Yeni Gelen Oyuncu Tüm Dengeyi Bozdu! Murat Yıldırım Dayanamayıp Diziden Ayrılabilir!

Ancak astsubay olmak için gerekenden bir santim daha kısa olduğundan dolayı bu arzusunu yerine getiremedi. Uzun bir dönem boyunca sivil gemilerde çalışmaya devam ederek Avrupa’yı dolaştı. Tunç Başaran’ın sinemaya uyarladığı Orhan Kemal’in Murtaza isimli rolündeki Dubara rolünü canlandırarak sinemaya geçti. Uzun bir süre boyunca yardımcı rollerde görev aldı. 1970 yılında yönetmenliğini Çetin İnanç’ın üstlenmiş olduğu Çeko isimli filmle ilk kez başrolde yer aldı. Sinema oyunculuğuna ek olarak sahneye de çıkmıştır. 1980 yılında Muzaffer İzgü’nün aynı isimli eserinden televizyonlara uyarlanmış olan Mahmut Mangal isimli dizide rol aldı. İlerleyen zamanlarda pek çok farklı televizyon projesinde yer almaya devam etti. 1965 yılından 2005 yılına kadar toplamda 182 filmde oynadı. Ayrıca pek çok filminde senaryosunu yazdı. Özden Köksal’la evlenen oyuncunun bu evliliğinden 2 çocuğu oldu. Köksal’ın bugüne kadar rol aldığı bazı filmler ise Yahşi Batı, Hemşo, Leş Kargaları, Kara gün, Asrın Kralı, Dağ Kurdu, Çapkın Hafiye, Cesurlar, Çılgınlar Ordusu, Takip, Yıkılış, Kırmızı Kelebek, Nehirler Denize Akar bulunuyor.

Yılmaz Köksal Dizileri

Yılmaz Köksal ilk olarak 1994 yapımlı Kaygısızlar dizisinde rol aldı. Kaygısızlar toplamda 4 sezon 121 bölüm sürdü. Dizinin yapımcılığını İlksen Fırat, görüntü yönetmenliğini Erdal Akdağ, yönetmenliğini ise Oğuz Yalçın, Ayhan Önal, Cankat Ergin, Samim Değer, Temel Gürsu ve Uğur Erkır yaptı. Dizinin senaryosunu ise Gani Müjde, Birol Güven, Metin Açıkgöz, Resul Ertaş, Selçuk Erdem, Fatih Solmaz ve Yılmaz Okumuş yazmıştır. Kaygısızların’ın oyuncuları ise Ercan Yazgan, Halit Akçatepe, Çiçek Dilligil, Ülkü Duru, Süeda Çil, Betül Arın, Gülçin Hatıhan, Zeyno Eracar, Kubilay Karslıoğlu, Bilge Parlak, Zinnur Karaca, Sibel Seyhan, Damla Özen, Ömer Duran, Tevfik İnceoğlu, Hakkı Üstün, Dolunay Soysert, Serkan Sercan, Ayşen Gruda, Hakkı Üstün, Ziya Kürküt, Mustafa Arslan, Yılmaz Köksal, Ayten Erman, Erol Durak, Figen İskender, Ömer Duran ve Şoray Uzun Vardır. Köksal’ın rol aldığı diğer dizilerden biri olan Zerda ise 2002 ile 2004 yılları arasında ATV ekranlarında yayınlandı. Dizinin yönetmenliğini Kudret Sabancı, senaristliğini Gaye Boralı, Neşe Şen, Neşe Cehiz, Sertaç Ergin, yapımcılığını ise Erol Avcı yaptı. Aliye toplamda 2 sezon 68 bölüm sürdü.

3 Haziran 2004 tarihinde 68.bölümüyle son kez ekranlara gelmiştir. Aliye’nin başrolünde bulunan isimler ise Burak Sergen, Ece Uslu, Yavuz Bingöl, Güven Hokna, Halit Ergenç ve Hülya Şen’dir. Yılmaz Köksal’ın son rol aldığı yapımlardan biri olan Adanalı ise 2008 ile 2010 yılları arasında ATV ekranlarında yayınlandı. 3 sezon boyunca devam eden dizi 79.bölümüyle final yaptı. Dizinin yapımcılığını Ali Gündoğdu, İnci Kırhan Gündoğdu, Mehmet Yiğit Alp yaparken, senaristliğinde ise Tayfun Güneyer imzası vardır. Adana’lının ilk bölüm yayın tarihi ise 7 Kasım 2008’dir. Dizinin oyuncu kadrosunda bulunan isimler ise Oktay Kaynarca, Mehmet Akif Alakurt, Selin Demiratar, Eda Özerkan, Ekin Türkmen, Cemal Hünal, Zeynep Özder, Selim Erdoğan, Serenay Sarıkaya, Çağkan Çulha, Zeynep Koltuk, Umut Oğuz, Selim Erdoğan, Ebru Şam, Alican Yücesoy, Fırat Albayram, Mehmet Çepiç, Osman Soykut, Dolunay Soysert, Demir Karahan, Hakan Altıner ve Erdoğan Aydemir’dir.