Türkiye'de AKP iktidarının kazandığı seçim ardından Müjde Ar ile birlikte tepki gösterip "Dağdaki çobanla benim oyum bir mi?" diyerek ülke siyasetine ve hatta son yaşanılanlarla Türkiye'nin tarihine damga vuran sözleri söyleyen Aysun Kayacı yine gündem oldu.

AKP'ye olan yakın söylemleri ile tanınan eski bir manken olan Hakan Ural'ın "Z kuşağı oy kullanmamalı" sözlerinden sonra AKP iktidarının dönemine  "Dağdaki çobanla benim oyum bir mi?" sözleri ile damga vuran Aysun Kayacı tekrar hatırlandı.

Sosyal medyada gündem olan Aysun Kayacı önce sosyal medyada "Ünlü yazar, çizer, ressam, sanatçı, duayen, düşünür, ekonomist ve ordinaryus prof. Aysun Kayacı" olarak "affet bizi seni anlamadık" diye anıldı, sonrasında ise hayatı ile yine merak edildi;

"Türkiye’de 4 Kişi Haklı Çıktı -Aziz Nesin -Uğur Mumcu -Kamer Genç -Aysun Kayacı" sözleri ile Türkiye'nin son döneminde en çok anılan isim Aysun Kayacı kimdir biz de sizler için yazdık.

AYSUN KAYACI KİMDİR?

DAĞDAKİ ÇOBANLA BENİM OYUM BİR Mİ? DİYEN ÜNLÜ MANKEN...

Tam olarak adı Aysun Kayacı Kapancı olan ve 20 Mayıs 1979 Üsküdar, İstanbul doğumlu ünlü isim aslında eski manken ve oyunculardan.

Kariyerine 1990'ların sonunda manken olarak başlayan Kayacı, ilerleyen dönemlerde Zehirli Çiçek ve Doktorlar gibi dizilerde ve reklam filmlerinde başarı ile rol almıştı.

Ayrıca buna ek olarak siyaset ile ilişkili programlarda da sunucu ve konuşmacı olarak yer alan bir isim.

Doğduğu yıllar annesi Asuman Kayacı bir otelin çamaşırhanesinde işçi olarak çalışan Kayacı, alkolik olarak tanımladığı babası Selahattin Kayacı'nın annesine, kendisine ve Canan adlı kız kardeşine şiddet uyguladığını ve bu nedenden ötürü annesi ve babasının boşanmış olduğunu açıklaması ile de dikkat çekmişti.

Mankenliğe 15 yaşında fuarlarda stand görevlisi olarak başlayan başarılı güzel 1997 yılında katıldığı Elite Model Look yarışmasında Sedef Avcı ve Deniz Barut'un ardından 3. oldu. Uzun süre mankenlik yaptıktan sonra 2000'li yıllarda ise oyunculuğa başlayarak Zehirli Çiçek dizisinde rol aldı.

2004 yılında 12. MGD Altın Objektif Ödülleri'nde "Yılın En İyi Mankeni" ödülünü alan isim 2005 yılında Çat Kapı, 2006 yılında Doktorlar, 2007 yılında Sessiz Gemiler adlı dizilerde rol aldı.

Kısık Ateşte 15 Dakika adlı sinema filminde de oynayan Kayacı 2007-2008 yıllarında Pepsi'nin bir reklam filminde yer aldı.

2009'da Yeditepe Üniversitesi Tarih Bölümü’nü bitiren ismin dizi oyunculuğuna devam etse de ağırlıklı olarak, NTV’de yayınlanan Haydi Gel Bizimle Ol adlı televizyon programında sunuculuk yaptı.

TÜRKİYE TARİHİNE GEÇEN "ÇOBAN" SÖYLEMİ VE SONRASI AĞIR OLDU

Aysun bu sefer abarttı! - Magazin Haberleri - Milliyet

Türkiye’nin En Popüler Kadını Listesinde Değişiklik! Hande Erçel’i Tahtından Etti… Türkiye’nin En Popüler Kadını Listesinde Değişiklik! Hande Erçel’i Tahtından Etti…

27 Mart 2008 tarihinde NTV’de yayınlanan Haydi Gel Bizimle Ol adlı programda Aysun Kayacı, “Ben vergi veriyorum niye vergisini vermeyen, çok özür dilerim herkes üstüme gelecek ama kalıp olarak söylüyorum, 'dağdaki çobanla' benim oyum eşit mesela, niye? Ayrıca benden de 10 kat fazla araştıran insanlar da var." demiş ve birçok kesim tarafından da eksik ve de yanlış anlaşılarak eleştiri almıştı.

Kayacı eleştirilerin ardından ise "belediyelerin diploma dağıtır gibi tapu dağıtılan gecekondu dikenle, kaçak elektrik kullananla, düzgün bir şekilde vergisini veren insanın oyunun eşit olmasını sorguluyorum.” dedi.

Bu arada aynı programda katılımcı olan Türk oyuncu Müjde Ar ise “Adıyamanlılar hâlâ mağarada yaşıyor” ifadesinde bulunurken bu söylemler yüzünden Adıyaman ve İlçeleri Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Orak ve avukatı Hacı Orhan tarafından Kayacı ve Ar hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

"Basın Yoluyla Hakaret" suçundan Türk Ceza Kanunu 301. maddesinden dava açılması istendi ve birçok linç girişimi ve hedef gösterilmenin ardından 2021 yılında Kayacı 2008 yılında söylediği ifadeye ilişkin "Yeter artık, düşsünler yakamdan. O sözü söylediğimde 20 yaşındaydım. Söylediğim anda da pişman oldum" açıklamasında bulunmak durumunda kaldı.

Özel hayatı
1998 yılından 2005 yılına kadar futbolcu Emre Aşık ile birlikte olan Kayacı, daha sonrasında yapımcı ve yönetmen Fatih Aksoy ile kısa süreli bir aşk yaşamıştı.

Aysun Kayacı, 27 Ekim 2012'de bankacı Efe Kapancı ile evlendi ve Maya adında bir kızları bulunan çift, medyadan uzak bir şekilde Londra'da yaşamını sürdürmektedir.