Cem Karaca'nın kişilik hakları ihlal edildi...

Cem Karaca portresi NFT satış platformunda yer alınca ortalık da karıştı.

Ressam Yiğit Mohaç Yücel'in Cem Karaca’ya ait bir portreyi ABD’deki NFT satış platformu ‘Open Sea’ üzerinden satışa sunması sanatçının kişilik haklarını ihlaline sebep oldu.

Konuya ilişkin olarak dava açan Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca, ressam Yiğit Mohaç Yücel’in babasına ait bir portreyi NFT satış platformu “Open Sea” üzerinden satışa sunmasını ile gündem oldu.

Bu arada Ezgi Eğikar’ın haberine göre satışı da durduran Emrah Karaca, kararının uygulanması için İcra Dairesi’ne de başvurdu.

Başvuruların ardından Emrah Karaca’yı haklı bulan İcra Dairesi de Karaca’nın portresini ABD’de faaliyet gösteren NFT platformundan kaldırmasını sağlayarak, Ressam Yiğit Mohaç Yücel’in, Cem Karaca’ya ait bir portreyi ABD’deki NFT satış platformu ‘Open Sea’ üzerinden satışa sunarak, sanatçının kişilik haklarını ihlal ettiğini de onaylamış oldu.

Yiğit Mohaç Yücel Kimdir?

1996 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü, Balkan Naci İslimyeli atölyesinden mezun olan ismin katıldığı bazı karma sergiler şunlar;

16. Günümüz Sanatçıları Sergisi (1995),

17. Günümüz Sanatçıları Sergisi (1996),

18. Günümüz Sanatçıları Sergisi (1997),

UPSD Genç Etkliniik (1995),

3M1U Sergisi Wiemer Almanya (2007),

1. Sinopale Biennale (2006)

Siyahlı Kadınlar EkavArt Gallery (2020)

Ayrıca Yücel'in illüstratörlük ve dijital tasarım uzmanlığının yanında, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde öğretim görevlisi görevini yürüttüğü biliniyor.

Beyaz Show TV8'e Geliyor! Acun Ilıcalı Detayları Açıkladı! Beyaz Show TV8'e Geliyor! Acun Ilıcalı Detayları Açıkladı!