Youtuber Porçay’ın parodi videosuna hapis cezası verilmesi günün eleştiri konusu oldu. "Uyuşturucu satanlar dışarıda" denildi.

İstinaf, yerel mahkemenin çektiği Ezhel parodisi nedeniyle Youtuber Porçay'a 'uyuşturucuyu özendirmek'ten verdiği 4 yıl 2 aylık hapis cezasını onayınca eleştirilerin de hedefi oldu.

Porçay, bugün Çağlayan Adliyesi’ne gidip teslim olacağını "İstinaf mahkemesinden cevap geldi. Maalesef cezayı onamışlar. Keşke öncesinde en azından kendimi ifade etmem için duruşma açsalardı. Ama maalesef durum bu. Yarın erkenden Çağlayan Adliyesi’ne gidip teslim olacağım. Süreçteki tüm destekleriniz için hepinize çok teşekkür ederim." paylaşımı ile duyurdu.

İstinaf mahkemesi, Ezhel’in parodi videosunu çeken YouTuber  Porçay’a (Erkan Porçay) ‘uyuşturucuya özendirmek’ten verilen 4 yıl 2 ay hapis cezasını 'hukuka uygun' buldu.
Sosyal Medya Fenomeni Porçay'a Hapis Cezası! | Magazin Haberleri
Porçay'ın avukatı Ali Gül ise müvekkilinin denetimli serbestlikle birkaç gün içinde serbest kalmasını umduklarını söylerken şu ifadeleri sosyal medya hesabından paylaştı;

"Porçay, rap şarkılarda sürekli ot muhabbeti yapılmasını ve otun iyi bir şey olarak gösterilmesini eleştirdiği parodi şarkısı yüzünden 4 yıl 2 ay hapis cezası aldı. İstinaf mahkemesi de bu hukuk skandalı cezayı onadı. Porçay yarın cezaevine girecek.

Şarkı “Ot İçiyorum(Ezhel Parody)” ismini taşıyor. Akıl sahibi her insan, şarkının sözlerinden ve klibinden bu şarkının ot içmeyi havalı bir şey gibi sunanlarla dalga geçtiğini anlar. Mahkeme bu şarkıya “Uyuşturucuya Özendirmek” suçundan ceza verdi.

Yaşlı bir hakim ve genç bir savcıya, parodi kavramını, şarkının hiciv denen söz sanatını kullandığını, adında parodi yazdığını, açıklamasında uyuşturucu kullananları yerdiğinin anlatıldığını anlatamadık. Savcı 'O zaman ben de birini vurayım öldüreyim parodi diyeyim' dedi.

Mahkeme hakimi “Biz cezayı verelim, istinaf bozar zaten” gibi akıl ve mantığa sığmayan laflar etti cezayı verdikten sonra. Şarkının sözlerinde ot içiyorum dendiği için, gençleri uyuşturucudan uzak tutmayı amaçlayan bir hiciv videosu, 4 yıl 2 ay hapis cezasına layık görüldü."

Ünlü fenomen ayrıca "Yaptığım Ezhel parodisi yüzünden bugün hakim hakkımda 4 yıl 2 ay hapis cezasına karar verdi. Olayın gerçekliğini hala idrak edebilmiş değilim bu yüzden üzerinde konuşmam doğru olmaz, yakında geçirdiğim süreci bir videoda anlatacağım" dedi.

Serdar Ortaç Müzik Dünyasına Seslendi! “Her şeye baş kaldırmaya gerek yok" Yasağa Tam Destek! Serdar Ortaç Müzik Dünyasına Seslendi! “Her şeye baş kaldırmaya gerek yok" Yasağa Tam Destek!