Ünlü tarihçi İlber Ortaylı'nın güzel sunucu Cansu Canan Özgen'e maşallah demesi sosyal medyada bambaşka yerlere gelmişti. İlber Ortaylı konuyla ilgili olarak konuştu ve sosyal medyayı adeta yerden yere vurdu.

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı'nın güzel sunucu Cansu Canan Özgen'e maşallah demesi sosyal medyada bambaşka yerlere gelmişti. İlber Ortaylı konuyla ilgili olarak konuştu ve sosyal medyayı adeta yerden yere vurdu. İşte İlber Ortaylı'nın açıklamaları..


İlber Ortaylı ile Cansu Canan Özgen, Instagram üzerinden canlı yayın yapmış ve Ortaylı kameranın kapandığını düşünerek Özgen’e “Maşallah, şuna bak” demişti. Bu görüntüler sosyal medya da olay olmuş olay tecavüz, tacizciye kadar gitmişti.

Ünlü Yer Bilimci Prof. Dr. Celal Şengör Canlı Yayında Küfür Etti: "S... Et" Ünlü Yer Bilimci Prof. Dr. Celal Şengör Canlı Yayında Küfür Etti: "S... Et"

İlber Ortaylı konuyla ilgili olarak ilk kez konuştu. Ortaylı "Taciz ve kompliman arasında fark var. Güzel, akıllı ve başarılı olana maşallah denir. Başka ne denir ki?" dedi.


İlber Ortaylı güzel sunucu Cansu Canan Özgen ile ilk kez program yapmadığına dikkat çekerek şunları söyledi;

"Vallahi ben çok akıllı, güzel ve kendini geliştirmiş buluyorum yayın yaptığım hanım kızı. Hakikaten de maşallah. Güzel olduğu zaten belli. Giyimi, makyajı, duruşu, soru soruşu, konuya hâkimiyeti, Türkçeyi doğru ve güzel kullanışı... Buna tabii ki maşallah denir. Başka ne denir?

Bir iltifatı, bir takdiri, bir maşallahı alıp... Üzerinden #metoo hareketi benzeri bir taciz devşirmek akıl alır gibi değil. #metoo hareketi bu kadar basit mi? Türkiye’nin bu konuda zaten ciddi bir problemi var. Her şey bu kadar basitleştirilmemeli.

Biraz Catherine Denuve okusunlar. (Dünyaca ünlü yıldız taciz karşıtı hareketin ‘püritenliğe’ vardığı, erkeklerin kadınlara iltifat etmekte özgür olması gerektiğini anlatan bir mektup yazmıştı.)

Ben bu hanımla kaç zamandır program yapıyorum. Gerçekten iyi. Kendini geliştirdi, TV dünyasında Türkçesi en iyi olanlardan. Okuyor, soruyor, saçmalamıyor. Giyimi, kuşamı, makyajı, duruşu, eli yüzü güzel. Ben ona her zaman ‘maşallah’ derim.

Gerçekten aptallar! Taciz lafları türemiş. Olacak iş değil. Onların anladığı türden maşallah değil bu... Türkiye’de sosyal medya Agora. Herkes konuşuyor, fazla gürültü var."

İlber Ortaylı "Program sonunda Canan Hanım ile konuştunuz mu?" sorusunu da "Konuşmadım. Yine program yapacağız. O zaman konuşuruz" diye yanıtladı.

Ortaylı sözlerine şu şekilde devam etti;

"Bazıları hadi tamam ama bazıları o kadar ahmakça ki! Kaale almıyorum. Bir ara kitap bağışladım, ona da laf ettiler. Niye veriyormuşum Cumhurbaşkanlığı’na? Ne yapacağım ya? Kitapları korunacak yere vermişim. Üniversiteye verdim, yandı maalesef.

Orhan Pamuk, Elif Şafak hakkında 1 yıl önce yaptığım konuşma sanki dün söylemişim gibi yazılmış. Gençlik grubunda ‘Bu yazarları niye okutmuyorsunuz?’ diye sormuşlardı. ‘Gençler okuyamaz çünkü gramerleri bozuk’ dedim. Türk edebiyatında okutacak başka adam mı yok? ‘İngilizcesini bulursanız okuyun’ dedim ki Victoria Halbrook tercümesi müthiştir. Bunlar Türkçe’yi çok iyi bilen tercümanlar. Metinleri çevirirken ‘Bunu demek istemiştir’ diye tamir ediyorlar.

Elif Şafak, Orhan Pamuk Türk yazarlardır ama Türkçe yazmıyorlar. Rahmetli Tahsin Yücel 70 sayfalık analiz yazmış bu konuda. Onu okumaya üşeniyorlar, sıkıcı geliyor ama ben söyleyince ‘Hoca bombaladı’ deniyor"