Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk öldü mü? Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk nasıl ölecek. Bu akşam yeni bölümü ile ekranlarda olan Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk  karakerinin ameliyat edildiği anlar diziye damgasını vuruken Selçuklu devletinin en öne

Yalı Çapkını 46. bölümde neler olacak? Seyran, Ferit’i Suçüstü Yakalıyor! Yalı Çapkını 46. bölümde neler olacak? Seyran, Ferit’i Suçüstü Yakalıyor!
Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk öldü mü? Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk nasıl ölecek. Bu akşam yeni bölümü ile ekranlarda olan Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk  karakerinin ameliyat edildiği anlar diziye damgasını vuruken Selçuklu devletinin en önemli isimleri arasında tarihte yer alan Nizamülmülk öldü mü sorusu da bu akşam çok sorulacak. Öte yandan dizide Uyanış Büyük Selçuklu Nizamülmülk  öldü mü sorularının yanı sıra Nizamülmülk tarihte nasıl öldü Nizamülmülk ne zaman öldü gibi sorularınızı da yanıtlayacağız.

Selçuklu tarihi sahnesinden en önemli isimlerden olan Nizamülk ile haberimize geçmek istedik.

Nizamülmülk öldü mü


Büyük Selçuklu Devleti'nin adeta efsanevi veziri ve hayatı boyunca çok büyük işler yapmış Selçuklu Devleti'nin  büyümesinde çok büyük katkıları olmuş  büyük bilgileri sayesinde de padişahlardan tutun da hanlara vezirlere büyük dersler vermiş olan Nizamülmülk'ün ölümü nasıl olmuştur Nizamülk nasıl ölmüştür sorularınızın  yanıtına gelelim

Nizamülmülk nasıl ölmüştür


Nizamülmülk'ün ölümü aslında tarihte şaibeliklerini korumaktadır.  Haşhaşileri bilmek gerekmesinden geçen Nizamülmülk'ün ölümüne HAsan Sabbah ve arkasındaki kişilerin sebep olduğunu söyleyebiliriz.

Haşhaşiler Hasan Sabbah tarafından toplanmış bir grup ve fedaiden oluşmaktadır. Topluma kötü fedailer yetiştiren Haşhaşiler, ile nizamülmülk arasında aslında bağlantı vardır. Toplunan fedailere haşhaş verilerek uyuşturulduğu tahmin edilen  grupta hizmeti karşılığında büyük ödüller verileceği de söylenmektedir. Ve yaptıkları kötü işler karşılığında büyük ödül alacağını zanneden ve Hasan Sabbah'ın köleleri olarak tarihte geçen haşhaşiler ona itaat ederlerdi.

Nizamülmülk'ün ölümüne dönecek olursak Sultan Alparslan'ın oğlu Sultan Melikşah, Haşhaşilerin elinde bulunan Alamut kalesini ele geçirip Hasan'ı öldürmek istiyordu . Bunun için Selçuklu Devleti'nin büyük bir ordu Alamut kalesine sefer düzendi. Ancak Haşhaşilideri Hasan Sabbah'ın da boş durmadığını ve planları dorultusunda hareket ettiğini sizlere söyleyelim. Ancak büyük bir ordusu olmayan Haşhaşilrin kaleyi savunmasının zor olacağı aşikardı. Ancak Sultan Melikşah'a savaşmamayı teklif etse de kabul görmemişti. Çünkü Melikşah bu belayı defetmek isyordu. Teklifi kabul edilmeyen Hasan Sabbah'ın yaptıkları en fazla iş olan suikast girişimleri iken bunun için de planlar kurmaya başladılar.

Peki bu suikas kim yapılacaktı


Melikşah'ı ilk öldürmek istemeyen Hasan Sabbah Selçuklunun en büyük veziri olan Nizamülk2ü seçmişti  Yani Nizamülk nasıl öldü sorusunun yanıtına yavaş yavaş geliyoruz.  Çünkü Nizamülmülk ölürse Selçuklu da  bir otorite boşluğu olacaktı Öte yandan bu kadar korunan ve önemli bir vezirin ölemsi d Melikşah'ı tedirgin edeceğini sizlere söyleyebilirizVe böylece de kuşatmanın kaldırılacağı da ön görülmüştü hainler tarafından

Ve Selçukluların da yaptığı planlar dahilinde hücuma hazırola geçmesi yavaş yavaş Nizamülmülk'ün de sonunu getircekti.  Sabahın ilk ışıkları ile Alamut Kalesinin düşürüleceği ve HAsan Sabbah'ın ölüsünün ibreti alem için mahallelerde gezdirileceği de ön görülüyordu.

Ve Nizamülmülk nasıl öldü sorusunu yanıtı


Bu planlar dahilinde herkes çadırına çekilmişken Nizamülmülk te çadırında yemek yemeye koyulmuştu ve birden çadırın kapısı çaldı. Ve en güvendiği muhafızı bir vatandaşın gelip huzurunda şikayette bulunmak istediğini sylemesi ile olay başlamı oldu. Ancak Vezir nizamülmülk'ün en gğvendiği adam haindi. Yine yemeğini koyulan Nizamülk içeri giren Haşhaşi fedaisi tarafından Haşhaşi hain silahı ile öldürüldü. Uyanış Büyük Selçuklu da nası olacaktır bilinmez ancak tarihte Nizamülmülk nasıl öldü sorusunun yanıtı bu şekilde olmuştur