Diyetisyen Naz Bilgesu son dönemin gözdesi keten tohumunun vücuda faydalarını anlattı. Keten tohumu nedir? Keten tohumu faydaları neler? Keten tohumu sağlıklı mı? Keten tohumunu kimler yememeli? Keten tohumu nasıl kullanılır? Keten tohumun zararı var mı?

Keten, mısır ve Asya tarafında yetiştirilmiş ve insan metabolizması için oldukça yararlı bir bitki olarak kabul edilir. Keten tohumu antioksidan, lif ve sağlıklı yağlardan zengin olduğundan, insanlar için fizyolojik ve metabolik olarak oldukça büyük faydaları mevcuttur. Bu nedenle bu besini 'fonksiyonel besin' olarak tanımlayabiliriz.

Keten tohumunu nasıl kullanabiliriz?

Toz, tablet, yağ gibi bir çok formu bulunan bu besini; her formda rahatlıkla kullanabilmekteyiz. Ancak en önemlisi öğütülmüş halde olmasıdır. Tüm bunların dışında yemeklerin içerisinde, suya karıştırarak ve ya yoğurt ile birleştirilerek tüketilebilir.

Peki Keten tohumunun faydaları nelerdir?

Yüksek miktarda omega 3 içerdiği için Kansere karşı koruyucudur. Tokluk hissi verdiği için kilo vermeye yardımcıdır. Sindirim sistemini düzenleyicidir Kan şekerini dengeler. İçeriğindeki 'lignan' sayesinde önemli bir antioksidandır. Kolesterol ve kalp sağlığını destekler.

Kimler dikkat etmeli?

HIjv5smM

Allerjik reaksiyon gösteren Hamilelik durumu olan Emzirme döneminde olan annelerimiz icin sakincali olup, Kolesterol hapı kullananların dikkatli kullanması gerekmektedir.

Keten tohumu nasıl kilo verdiriyor?

Galatasaray'ın eski yıldızı İspanya'yı birbirine kattı! Bunlar kafayı yemişler Galatasaray'ın eski yıldızı İspanya'yı birbirine kattı! Bunlar kafayı yemişler

Lif içeriği yüksek olduğu için tokluk hissini arttırır ve yeme isteğini bu sekilde kısıtlar. İnsülin direncine direkt etki ederek, insülin direncinin tipik belirtisi olan bel cevresi yağlarına etki eder. Bununla birlikte metabolizma hızını arttırıcı etkisi vardır. Antioksidan değeri oldukça yüksek olduğu için bu süreçte vücudun verimi artar.