Bu yaz tam keyifleneceğiz derken korkulan oldu.. Yaz dizileri dramı aratmazken az sayıdaki keyifli romantik komedi yaz dizileri ise reytingler de şoka uğradı!

Tüm kanallarda bol acıtasyon, dram, suç, şiddet temalı dizilerle boğulduktan sonra neyse ki yaz geliyor diye bekleyenler adeta hayal kırıklığı yaşadı. 

Bu yaz ekranlarda bol bol kışı aratmayan dram suç temalı diziler başladı. Az sayıda başlayan romantik komedi dizilerinde bile dram, suç, polisiye yer aldı. 

Bu yaz reyting sisteminin de tamamen artık işlevsiz hale geldiği görüldü. Yaz dizilerinin aldığı reytinler gösterdi ki zaten tartışmalı olan reyting ölçüm sisteminin tamamen bittiği görüldü.

Reyting cihazı takılan evlerde televizyon açılmadı. Görünen o ki o evlerde bu yaz Disney Plus'un da gelmesiyle dijital platformlar açılmış ve hepsi topluca tatile gitmiş olacak. Çünkü bu yaz belki bir dizinin aldığı en yüksek oran 4'lü oran oldu.

Hla böyle olunca o kadar hem kamera arkasındaki emekçilerin hem de oyuncuların emeği hem de televziyon seyircisine yapılan saygısızlık isyan ettirdi. 

Sosyal medyada reyting sisteminin değişmesi gerektiği görüşü hem fikir oldu. 

Zaten kış sezonu da tartışmalı AB sonuçlarında "Bu nasıl bir sosyoekonomik AB grubu? Tarihi osmanlı dizilerin bu oranları alması inanılır gibi değil" düşüncesi zaten kafa karıştırıyordu.

VE FİNAL YAPACAK YAZ DİZİLERİ BELLİ OLDU!

Bu yaz reyting sisteminin başıboşluğu ve kanalların saçma rekabeti nedeniyle final yapacak yaz dizileri belli oldu. 

Fox Tv Gizli Saklı adlı romantik komedi dizisini Kanal D'nin romantik komedi dizisi Seversin'e rakip koyarak erken final yapmalarını sağladı.

Peki hangi yaz dizileri bitecek?

2022 final yapacak yaz dizileri belli oldu. Reytinglere göre bu sene keyifli romantik komedi dizileri maalesef erken final yapacak. İşte final yapacak olan bu senenin yaz dizileri;

İÇİMİZDEKİ ATEŞ

820x547-icimizdeki-atesin-ilk-tanitimi-yayinlandi-icimizdeki-ates-yakinda-atvde-1653076505675-1

ATV'nin modaya uyan dizisi suç hukuk temalı dram dizisi İçimizdeki Ateş final bileti alan ilk yaz dizisi oldu. Noname genç oyuncuların yer aldığı dizi aldığı düşük reyting oranları ile finali ilk garantileyen dizi oldu. İçimizdeki Ateş dizisi çekim tarzı ile gündelik dizileri hatırlattığı için beklendik bir veda oldu.

GİZLİ SAKLI

628e0893bf21442f503a6e5a

Fox Tv'nin polisiye romantik komedisi Gizli Saklı boş gün yokmuş gibi Kanal D'nin Seversin dizisiyle aynı gün yayınlanmasının nasıl bir kafa olduğu gerçekten merak konusu. Bu yaz zaten reytingler azken romantik komedi dizileri yokken iki diziye de final yaptıracak bir duruma imza atan Gizli Saklı kış bileti alamayıp üzerine de erken final yapacak yaz dizilerinden. 

DUY BENİ

duybeni-dizisi-atv2341-750x375-c

Star Tv'nin büyük umutlarla çektiği bu senenin modası suç temalı gençlik draması Duy Beni rakip Tozlu Yaka dizisinde geç başlamasıyla büyük bir avantajı kaybetti. Dizi utopik havası ve yanlış çekim tarzı ile reytinglerde istenileni alamadı. Ancak sosyal medyada adıncan bolsa söz ettirmeyi başardı. Ancak yinede aldığı reyting oranları ile finalden kaçamadı.

SENİ KALBİME SAKLADIM

62a99b794e3fe11810071b29

TRT'nin yeşilçam romantik komedisi Seni Kalbime Sakladım'da final bileti alanlardan. Sevda Erginci'nin kendisini unutturmadan diziye başlması pek iyi bir hamle olmadı.

SEVERSİN

6276241dd265a209fc99739b

Çöp Adam Dizisine Bomba İsim Katıldı! Güzel Oyuncu Dizide Esecek! Çöp Adam Dizisine Bomba İsim Katıldı! Güzel Oyuncu Dizide Esecek!

Bu yazın tek romantik komedisi diyebiliriz. KanalD'nin romantik komedilerle dalga geçen keyifli romantik komedisi Seversin maalesef Türk halkına ve reyting ölçüm cihazlarının denetlenmemesine karşı koyamadı. 

AH NEREDE

628e2760bf21442f503a6e9a

Yeşilçam'ın kült filmi Ah Nerede'den uyarlanan Ah Nerede dizisi de beklenildiği gibi hayal kırıklığı yaşattı.