Hangi iller afet bölgesi ilan edildi? Afet bölgesi ilan edilince ne olur?

Batı Karadeniz'de hangi iller afet bölgesi ilan edildi? Afet bölgesi ilan edilince ne olur? Afet bölgesi ne demek? işte merak edilen soruların yanıtları…

Magazin 13.08.2021 - 15:57 13.08.2021 - 15:57 Volkan Arık

Batı Karadeniz illeri Kastamonu, Sinop ve Bartın'da yaşanan sel felaketi Türkiye’yi derinden sarstı. Önce Akdeniz ve Ege’de yaşanan orman yangınları ardından da Batı Karadeniz'de yaşanan sel felaketi ile birlikte birçok İl Afet bölgesi ilan edildi. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kastamonu, Bartın ve Sinop genel hayata etkililik afet bölgesi ilan edildiğini duyurdu. Peki afet bölgesi ne demek? afet bölgesi ilan edilince ne olur? afet bölgesi ilan edilen yerlere hangi devlet destekleri verilecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün sel felaketinin yaşandığı Batı Karadeniz illeri ziyaret etti. burada açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan Kastamonu Bartın ve Sinop illerinin genel hayata etkili afet bölgesi ilan edildiğini duyurdu. Peki afet bölgesi ne demek? Afet bölgesi ilan edilince ne olur? afet bölgesi ilan edilen illeri hangi devlet destekleri verilecek?

HANGİ İLLER AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ?

Batı Karadeniz illerinde yaşanan sel felaketinde onlarca vatandaş hayatını kaybetti çok sayıda ev sular altında kaldı. Araçların ve işyerlerinin de zarar gördüğü sel felaketi sonrasında Kastamonu, Bartın ve Sinop illeri afet bölgesi ilan edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün bölgeyi Ziyaret ederken bu illerin genel hayata etkili afet bölgesi olduğunu duyurdu.

hangi-iller-afet-bolgesi-ilan-edildi-afet-bolgesi-ilan-edilince-ne-olur-2

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLİNCE NE OLUR?

Afet bölgesi ilan edilen illerde Sağlık Hizmetleri tamamen ücretsiz olarak veriliyor. Bölgede görev yapan Ordu birlikleri kendilerinden istenenleri yapmak zorunda. Afet bölgesinde bulunan yapılardaki hasarlı tespit etmek amacıyla gerekmesi halinde bütün illerden teknik heyetler görevlendiriliyor ve bunun için ilgili bakanlıklar hükümet tarafından bölgede görevlendiriliyor. Afet bölgesinde yaşayan vatandaşlar devletin ilgili birimleri tarafından bilgilendiriliyor ve bilinçlendiriliyor. Bölgede yaşayan kamu personeline düzenli yolluk avans ve harcırah ödeniyor. Sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar bölgedeki her ailenin ve her bir bireyin psikolojik ve sosyolojik tedavisi için görev yapıyor. Afet bölgesinde bütün maddi kayıplar devlet tarafından ödeniyor binaların yıkılması ya da boşaltılması gerekirse mal sahibine bilgi veriliyor. Mal sahibi binanın yıkılmasına 3 gün içinde itiraz edebiliyor.

AFET BÖLGESİ NE DEMEK?

Afet bölgesi, yangın, deprem, heyelan ve sel gibi felaketler sonucu bölgede yaşanan krizleri daha kolay atlatmak ve doğal afetlerin maddi manevi etkilerini en aza indirmek amacıyla bir bölgenin afet bölgede olağanüstü hal ilan edilmesine deniyor. Afet bölgesi ilan edilen yerler çeşitli desteklerden faydalanabiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@