Dün akşam 13 Temmuz 2022 Çarşamba gelen reyting sonuçları sonrası reyting cihazının televizyon izlemeyenlerin evlerine takılmasına isyan vardı.

Son yıllardaki reyting sonuçları tartışma yaratıyordu. Özellikle sosyo ekonomisi yüksek AB gurbundan çıkan sonuçlar kafa karıştırıcıydı. 

Televizyon izlemeyen evlerde reyting cihazı takılıp bu yaz adeta kıyım yapıldı.

"Yalı Çapkını" Dizisi İçin Yapılan Suç Duyurusu Sonrası Soruşturma! "Yalı Çapkını" Dizisi İçin Yapılan Suç Duyurusu Sonrası Soruşturma!

AB grubunda tarihi provake Osmanlı dizilerinin rekor kırıcı oranlarla birinci olması bek akıl karı gelmiyor AB grubun neye göre seçildiği merak ediliyordu.

Ancak bu yaz dönemi bu reyting sisteminin artık sonuna gelindiğinin kanıtı oldu. Bu yaz reyting cihazı takılan evlerde televizyon açılmadı!

Bu yaz yayınlanan dizilerin reyting oranları adeta kamera şakası gibiydi. En yüksek oranın 4 olduğu reyting oranlarında dün akşam artık isyan noktasına gelindi. 

Bayram tatili hafatsında ekranlarda tek yeni bölümü olan Kanal D'nin eğlenceli yaz dizisi Seversin olmasına rağmen aldığı reyting oranları 1 oldu. 

Bu yaz Dİsney Plus'un de Türkiye'ye gelmesi sonucu neredeyse her evde en azından reyting cihazı takılan evlerde birden fazla dijital platform üyeliği oluşmuş görülüyor. Görülen o ki reyting cihazı takılan evler ya tatilde ya da dijital platform iziliyor. 

Durum böyle olunca gerçek tv izleyicisi de bu yanlış evlere takılan reyting cihazlarının kurbanı oluyor. 

Çekilen bir dizinin erken final yapması demek dizi arkasında gece gündüz çalışan emekçi set işçilerinin işsiz kalması genç oyuncuların hayal kırıklığı yaşaması ve izleyiciye de saygının kalmaması demek.

Dün akşam ki oranlarda yayınlanan tek dizi Seversin'in 1'li oran alması ve gündüz kuşağını dahi geçememesi Masterchef Türkiye'nin dahi birincliği 3'lü oranlarda alması televizyon izleyicisinin kaderinin artık yanlış takılan bu reytign cihazlarındaki evlerin keyfine kalmış olduğunu gösteriyor. 

Yani televizyon izleyicisi artık boyna yaz sezonunda dahi bol acıtasyonlu dram şiddet klişeleri izleyecek.

Sosyal medya da ise konuyla igili olarak izleyiciler isyan etti ve reyting sisteminin değişmesi için seslerini duyurmak için bir çalışma başlatacaklarını söyledi.