Picture shows: (L-R) Princess Margaret (HELENA BONHAM-CARTER) and Princess Diana (EMMA CORRIN) **VANITY FAIR EXCLUSIVE**

Netflix'te yayınlanan The Crown (Taç) adlı dizide İngiltere Kraliyet Ailesi olan Windsor Ailesi ve Kraliçe II. Elizabeth'in yolculuğu ekseninde bir hikaye anlatılıyor. Ancak dizinin son bölümlerinde trafik kazasında hayatını kaybeden Prenses Diana ve Veliaht Prens Charles'ın evliliği konusunun işlenmeye başlaması tartışmaları da beraberinde getirdi.


Kültür Bakanı Oliver Dowden: "Netflix izleyicileri uyarmalı"


Britanya Kültür Bakanı Oliver Dowden, bu dizinin bir belgesel ya da tarih kitabı değil, bir kurmaca olduğunun Netflix tarafından bildirilmesi gerektiğini kaydetti. Bakan Dowden, Netflix'in izleyicilerini, "Bu sadece gerçek olaylar etrafındaki kurmaca bir hikayedir" şeklinde uyarması gerektiğini kaydetti. Dowden, diziyi izleyen kişilerin gerçekle kurguyu birbirine karıştırabileceğini ve bunun çarpıtılmış bir tarih algısı yaratacağını söylüyor.


Dizinin yazarı: "Bazı gerçekleri abartıyoruz"


The Crown'ın ana yazarlarından olan Peter Morgan, daha önce yaptığı açıklamalarda dizinin tarihi artistik bir bakış açısıyla incelediğini bildirmişti. Yazmadan önce geniş çaplı tarik okumaları yaptıklarını kaydeden Morgan, buna rağmen dizinin bir belgesel olmadığını ve dramatik etkiler için bazı gerçekleri abarttıklarını aktarmıştı.


Helena Bonham Carter: "Ahlaki bir sorumluluk"


Dizinin oyuncularından olan Helena Bonham Carter da Kültür Bakanı Oliver Dowden'a benzer ifadeler kullanmıştı. Ünlü oyuncu Carter, Netflix'in, izleyiciyi "Bu olaylar kurmacadır" şeklinde uyarması gerektiğini kaydetmişti. Belgesel değil drama çektiklerini hatırlatan Carter, drama çektiklerini söylemenin izleyiciye karşı ahlaki bir sorumluluk olduğunun altını çizmişti.