İhsan Sabancı’nın gayrimeşru kızı Sevilay Çınar Sabancı bir mahkeme kararı ile yeniden gündem oldu.

İhsan Sabancı’nın gayrimeşru kızı Sevilay Çınar Sabancı bir mahkeme kararı ile yeniden gündem oldu.

2019 Nisan'ında  Sabancı ailesinin 15 yıllardır süren miras davası karara bağlanmış, İhsan Sabancı’nın evlilik dışı ilişkiden doğan kızı Sevilay Sabancı Çınar’a kardeşleri 5.8 milyon TL ödeyecek denilmişti.

Yaklaşık 43  yıl önce vefat eden İhsan Sabancı'nın Nevin Tenik ile yaşadığı evlilik dışı ilişkiden doğan Sevilay Sabancı Çınar'ın dedesi merhum işadamı Hacı Ömer Sabancı'nın mirasından istediği pay aylarca basında da manşet olmuştu.

Yargıtay 14'üncü Hukuk Dairesi, 2018'de Sevilay Sabancı Çınar'ın Sabancı Holding'in kurucusu Hacı Ömer Sabancı'nın mirasçısı olduğunu onamıştı.

5 Milyon 833 bin TL Tazminat Kazanmıştı!

Çınar, Sabancı ailesine resmen vâris oldu

Sonrasında 2019 yılında da Sevilay Sabancı Çınar'ın, dedesinin mirasından pay istediği Emirgan'daki 600 milyon dolar değerindeki Atlı Köşk'ün tapusunun iptali ve intifa hakkının terkini davasında karar çıkmış mahkeme, Atlı Köşk için İhsan Sabancı'nın kızı Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın da aralarında bulunduğu beş kardeşin, Sevilay Sabancı Çınar'a 5 milyon 833 bin TL tazminat ödemesine hükmederek davayı bitirmişti.

Sevilay Sabancı Çınar'ın Atlı Köşk'ün içerisindeki tüm menkuller, bahçedeki atlar, antikalar, tablolar, heykeller ve tüm taşınır mallara ilişkin olarak açtığı tereke tespiti ve paylaşım davası ise ayrı bir mahkemede devam etmişti.

ÜST MAHKEMEYE GİDİLMİŞTİ

Sevilay Sabancı Çınar, Sabancı ailesinin mirasına ortak oldu - Son Dakika Magazin Haberleri

Bununla birlikte  İhsan Sabancı'nın kızı Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın da aralarında bulunduğu beş kardeşin avukatı "Yargılama süreci henüz tamamlanmamıştır. Belirtilmelidir ki 15 Nisan 2019 tarihli duruşmada alınan karar, nihai karar değildir ve davada henüz sona gelinmemiştir. Nitekim müvekkillerimiz İhsan Sabancı mirasçılarının anayasal hakları gereği davanın kabul edilen kısmı yönünden üst mahkemeye başvurulacaktır." demişti.

VE KAZANDI

Ve gayrimeşru evlat olan Sevilay Çınar Sabancı, 600 milyon dolarlık Atlı Köşk'ye payı olduğu iddiasıyla açtığı davada hem kçke ortak oldu hem de 5 milyon 533 bin lira tazminat almaya hak kazanarak sosyete dünyasının da gündemine girdi.

Mert Ramazan Demir Kubilay Aka Olayı İçin Son Kez Konuştu Mert Ramazan Demir Kubilay Aka Olayı İçin Son Kez Konuştu

Adana Sulh Hukuk Mahkemesi, genç kadının 43 yıl önce vefat eden İhsan Sabancı'nın kızı olduğuna hükmetmiş ve Yargıtay 14. Hukuk Dairesi'nin de onayıyla Çınar, Sabancı Ailesi'nin soyadını alıp Hacı Ömer Sabancı'nın mirasçı listesine eklemişti.

Sabancı Holding’in mirasına ortak olduğu kesinleşen Sevilay Sabancı Çınar, Emirgan’da 600 milyon dolar değerindeki Atlı Köşk’te (Sabancı Müzesi) hakkı olduğu iddiasıyla Sabancı Ailesi’ne açtığı tapu iptali ve tescil davasını kazandı ve İstinaf Mahkemesi, Atlı Köşk’ün tapusunun iptaline karar verdi.