Fenomen dizilerden ve bir döneme adeta damga vuran Behzat Ç.'nin yaratıcısı Emrah Serbes'in yeni kitap çıkartmasını eleştirenler, edebiyat dünyasının sabıka defterini de yeniden açtırdılar.

2017'de alkollü olduğu sırada bir kaza yapan ve aynı aileden üç kişinin ölümüne sebep olan yazar Emrah Serbes'in son kitabının bir yayınevi tarafından basılması toplumu ikiye böldü.

Emrah Serbes’in yaşanan olay sonrası suçu bir arkadaşı üstlenmiş ancak kısa bir süre sonra ise “Kendimi kaybettim ve bu şok nedeniyle olay anında kazayı üstlenemedim” diyerek teslim olmuştu.

Emrah Serbes, 13 yıl 4 ay ceza almış, kazayı üstlenen arkadaşı ise Kenan Doğru‘ya ise 1 yıl hapis cezası verilmişti. Ancak Serbes, 3 yıl 8 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilmişti.

"Suç işlemiş bir yazarın kitabı yayınlanır mı?" sorusunu başlatan tartışmada ise dikkat çeken tepki Emrah Serbes'in erkenden tahliye edilmesi olarak dikkat çekti ki, karşıt görüşü savunanlar bu durumun Serbes'in suçu değil adalet ile alakalı olduğunun altını çiziyorlar.

Beş yıl önce İzmir-Aydın otoyolunda, alkollü araç kullanırken çarptığı otomobilde aynı aileden üç kişinin ölümüne yol açan yazar Emrah Serbes’in son kitabı “Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi-Çekiç ve Gül”ün İletişim Yayınları tarafından basılması tartışma yaratırken bir grup "suçlu" olması sebebi ile yazar dahil yayınevini topa tutuyor, bir grup ise suçun yazarın eser vermesine engel olamayacağını, olmaması gerektiğini ve olayında aslında "kaza" olduğunun altını çiziyorlar.

Yazarın son kitabının basılması sonrası sosyal medyada bir kısım “Alkollü araç kullanıp bir aileyi yok etti, suçu başkasının üzerine attı, sonra teslim olup şov yaptı” diye tepki gösterirken, bir kısım ise “Türk Ceza Kanunu kapsamında cezasını çekti, mesleği yazarlık, üretmesin mi?, olay özünde bir kaza ve cezası verildiği ölçüde çekildi” diyerek savunmaya geçti.

SON DAKİKA: Emrah Serbes'in kaza yaptığı aracın geçiş görüntüleri ortaya çıktı

Alkollü araç kullanan ve bunun da ölüme sebebiyet veren bir kaza ile sonuçlanmış, sonrasında paniklemiş Emrah Serbes'in karakteri ya da ne yaptığı değil başarılı bir yazar olduğu gerekçesi ile eser vermesinin önüne geçilmeye çalışılmak istenmesine karşı olanlar edebiyat dünyası ile ilgili şu gerçeği hatırlatıyorlar;

Yok Böyle Fedakarlık! Behzat Ç. İçin Reddetti! "Behzat Ç. Farkı mı? Yoksa İnanç Konukçu Farkı mı?" Denildi! Yok Böyle Fedakarlık! Behzat Ç. İçin Reddetti! "Behzat Ç. Farkı mı? Yoksa İnanç Konukçu Farkı mı?" Denildi!

Edebiyat dünyasında tartıştığı Sefa Mutlu'yu öldüren Yılmaz Güney'den, yasak aşk sebebi ile babasını öldüren Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı)'ya, karısını uyuşturucu etkisinde öldüren William S. Burroughs'tan, karısını boğarak öldüren Louis Althusser'a kadar birçok suçlu, katil, psikopat, uyuşturucu bağımlısı, akli dengesi bozuk yazar vardı ve hiçbirisinin eser vermesinin önüne geçilmedi ve her biri edebiyat dünyasına ölümsüz eserler bıraktı.

Trafik kazasında 3 kişinin ölümüne neden olan Emrah Serbes'in cezaevinde olmadığı ortaya çıktı | Independent Türkçe